Megakentlerdeki Ağaçların Yıllık Değeri 500 Milyon Dolar!

0 449

Dünyadaki 7,5 milyar insanın yaklaşık yüzde 10’una ev sahipliği yapan megakentlerde, ağaçlar her kentte kentsel çevreleri daha temiz, daha ekonomik ve daha hoş bir yaşam alanı haline getiren hizmetler sunmak için her yıl 500 milyon dolardan daha fazlasını kazandırıyor.

Ecological Modelling adlı çevrimiçi dergide yayınlanan yeni bir araştırmada, uluslararası bir araştırma ekibi araştırdıkları 10 büyük bölgede ağaç temelli ekosistem faydalarının medyan yıllık değerinin 505 milyon dolar olduğunu ve bunun kilometrekare başına 1.2 milyon dolara eşdeğer olduğunu bildirdi. Başka bir açıdan bakarsak, ortalama megakent sakinleri için kişi başı 35 ABD Doları ediyor.

Çalışmanın baş yazarı New York, Syracuse’daki Çevre Bilimi ve Orman Yüksekokulu (ESF) Dr. Theodore Endreny, ağaçların değerinin daha fazla ekilmesi ile ikiye katlanabileceğini söyledi.

Endreny, “Megakentler bu avantajları ortalama yüzde 85 oranında artırabilir” dedi. “Ağaçlar potansiyel kapama orman şeklinde kurulacak olsaydı, hava ve su kirleticilerini filtrelemek ve bina enerji kullanımını azaltmak ve kentsel alanlardaki diğer türler için yaşam alanı ve kaynak sağlamakla birlikte insan refahını iyileştirmeye de hizmet ederlerdi.

Çalışma, mevcut ve potansiyel ağaç örtüsünün beş kıtada ve biyomalarda (büyük bir yaşam alanına sahip büyük, doğal bir bitki ve hayvan topluluğu) 10 megakent metropolit alanındaki ekosistem hizmetlerine katkısını tahmin ediyor.

İncelenen şehirler;  Çin’de Pekin; Arjantin’de Buenos Aires;  Mısır’da Kahire; Türkiye’de İstanbul; İngiltere’de Londra; Amerika Birleşik Devletleri’nde Los Angeles; Meksika’da Mexico City; Rusya’da Moskova; Hindistan’da Mumbai ve Japonya’da Tokyo.

Megakentlerdeki Ağaçların Yıllık Değeri 500 Milyon Dolar!
Şehir için kent ormanı

Araştırmacılar, hava kirliliğini, yağmursuyu akışını, binaların ısıtılması ve soğutulması ile ilgili enerji maliyetlerini ve karbon emisyonlarını azaltmada ağaç örtüsünün faydalarını tahmin ettiler.

Endreny, “Ağaçların, binaları soğutmak ve sıcak dalgalar sırasında insanın acı çekmesini azaltmak için doğrudan ve dolaylı yararı var” diyor. “Doğrudan yarar, kentsel alanı daha serin tutan gölge, dolaylı fayda ise, sıcak havayı daha serin havaya çeviren yağmur suyunun buharlaşması.

Kentsel ağaçlar, insanların solunum yolları için zararlı havadaki partikül maddesinin yapraklar üzerinde tutulması da dahil olmak üzere çoğu insanın bilmediği hizmetleri yerine getirir; Yaz güneşi ve kış rüzgarlarından soğutma ve izolasyon şeklinde enerji tasarrufunun yanında karbon emilimini azaltmak için karbon dioksit emer ve depolarlar.

Endreny’nin ortak yazarlarından biri olan Parthenope Üniversitesi’nden Profesör Sergio Ulgiati, “Bu sonuçları büyük ölçekli sosyo-ekonomik sistemlere yerleştirmek, doğanın ne kadar özgür ve ekosistem hizmetleri sağlayarak bireysel ve toplumsal refahımızı desteklediğini açıkça ortaya koyuyor” dedi. Napoli, İtalya.

Doğanın sunduğu ücretsiz hizmetlerin ekonomik değeri hakkında daha derin bir farkındalık, toplumsal servet, ekonomik istikrar ve refahın artması için çaba ve doğal sermaye kaynaklarını koruma ve doğru sömürünün içine çekme konusundaki istekliliğimizi artırabilir. Bu ortak araştırmanın bir takibi olarak, üniversitemizde araştırmacılar ve yerel paydaşlar tarafından ortaklaşa yürütülen bir Kentsel Refah Laboratuvarı oluşturuldu.

Daha Fazla Bilgi İçin: https://phys.org/news/2017-08-annual-trees-million-megacity.html

Kaynak ve Çeviri: Popüler Tarım

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.