Mor Renkli Patates

0 796

İsrailli bilim insanları parlak renklerde daha sağlıklı patates ve domates sentezlezliyorlar. Kullanılan teknoloji ile ayrıca, alışılmadık renk tonlarında süs bitkileri de üretebilir.

Mor renkli patates yemeye hazır mısınız? Turuncu tütüne ne dersin? İsrail’in Weizmann Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, normalde bitkilerde ve çiçeklerin sahip olmadığı betalain pigmenlerinin nasıl üretildiğini keşfetti. Mor renkli patates ya da mor renkli diğer meyve ve sebzeler daha mı sağlıklı?

Düşünsenize, “Kim mor beyaz renkli domates ister?” kırmızı-mor ve sarı betalain pigmentlerinin sağlıklı antioksidan özelliklere sahiptir. Onlar, çilekli yoğurt gibi doğal gıda boyalarının temelini oluşturuyorlar.

Antioksidan aktivitesi betalain üreten domateslerde ortalama oranlardan yüzde 60 daha yüksek, pigment araştırması için Dr. Guy Polturak ile birlikte çalışan Weizmann Bitki ve Çevre Bilimleri Bölümü’nden Prof. Asaph Aharoni “dedi.

Mor Renkli Patates

Pigmentler üzerine araştırmalar yapan Dr. Guy Polturak ile Weizmann Enstitüsünden ekip arkadaşı Prof. Asaph Aharoni; Antioksidan aktivitesi betalain üreten domateslerde ortalama oranlardan yüzde 60 daha yüksektir.

Bulgularımız ileride beslenme değerini artırmak için çok çeşitli bitkileri betalains ile güçlendirmek için kullanılabilir” dedi.

Betalain pigmentleri, bitkileri her yıl milyarlarca dolarlık ürün kaybına neden olan gri küfe karşı korur. Weizmann çalışması, betalains üretmek için tasarlanmış bitkilerde gri küf direncinin %90 oranında arttığını gösterdi.

Pigment üreten prosese ait teknik ayrıntılar, kaktüs meyvesinin (ayrıca begonvil gibi çiçekler ve pancar gibi sebzeler) yaptığı betalainlerin alınması ve önceden bilinmeyen bir genin tanımlanması için RNA dizilimi ve diğer gelişmiş teknolojilerin uygulanmasıyla ilgiliydi. Bilim insanları o geni normalde bu pigmentleri üretmeyen bitkiler için uyarladılar.

Araştırma, bilim adamlarının bir domates morunun meyvesini değiştirebilecekleri, yaprakları normal yeşil bırakabilecek kadar kesinti.

Araştırmada, bilim insanları mor bir domates meyvesi elde edebildi fakat yaprak normal yeşil renklerini korudular.

Aharoni, araştırmanın sağlıkla ilgili kısmın yanında diğer olumlu yönleride var: Örneğin, isteğe bağlı olarak renkleri değişebilen süs bitkileri üretilebilir.

Araştırma, farmasötik endüstrisinde de fayda sağlayabilir. Bitkiler betalains üretimine başladığında, kimyasal tirozini, morfin gibi ilaçlar üretmek için bir başlangıç noktası olan L-dopa adı verilen ara bir kimyasal haline dönüştürürler.

Kaynak: Popüler Tarım

Daha Fazla Bilgi İçin: Weizmann Institute of Science

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.