Bilim insanları aflatoksine dayanıklı yer fıstığı geliştirdiler

0 632

Aflatoksin Direnci Yüksek Yer Fıstığı: Haydarabad’da (Hindistan) bulunan Yarı Kurak Bölgeler İçin Uluslararası Bitki Araştırma Enstitüsü(ICRISAT), ABD Tarım Bakanlığı (USDA) ve Louisiana Devlet Üniversitesi, Louis’de bulunan Donald Danforth Bitki Bilim Merkezi’ndeki bilim adamları yer fıstığında aflatoksin üreten mantarı etkisiz hale getirerek önemli bir araştırma gerçekleştirdiler. Bu araştırma (keşif) gıda güvenliğini büyük ölçüde artırabilir ve zehirli kanserojen etkiye sahip olan aflatoksin bulaşmasının neden olduğu kayıpları azaltma potansiyeline sahiptir. Bu keşif, yakın zamanda Plant Biotechnology Journal’da yayınlandı.

Aflatoksinler dünya genelinde insan ve hayvan sağlığı için büyük bir risk oluşturmaktadır ve bu da çok fazla miktarda gıda atıklarıyla sonuçlanmaktadır. Yer fıstığı, mısır ve pamuk tohumda enfekte olan Aspergillus flavus ve Aspergillus parasiticus, bağışıklık sistemini baskılayan, çocuklarda büyümeyi engelleyen ve hatta karaciğer kanserine neden olan bu toksinleri üretir. Bu toksinleri üreten mantar yıllarca toprakta uyku halinde kalabilir. Daha çok kuraklık ve sıcak stresi sırasında mısır ve yer fıstığını enfekte eder. Tahıl, sıcak, nemli ve kötü havalandırılmış koşullarda depolandığında kontaminasyon meydana gelir. Aflatoksinler güçlü kansorejenlerdir, Amerika, aflatoksin düzeyleri milyar başına 20’yi (ppb) aşan gıdaların satılmasına ve verilmesine izin vermez.  Standartları daha katı olan Avrupa Birliğinde ise bu rakan  bar 2 ppb’dir.

Bitki defensinleri, ekonomik açıdan önemli bazı fungal patojenlere karşı güçlü antifungal etkinlik sergiliyor ve bu teknolojinin Aspergillus tarafından hasat öncesi enfeksiyonu azaltmak ve genetik olarak modifiye edilmiş yer fıstığında mikotoksin yükünü hafifletmek için başarılı bir şekilde uygulanmasını görmek heyecan vericidir. Ticari olarak konuşlandırılmışsa, bu teknoloji yer fıstığı, mısır, biber ve pamuk tohumlarının mikotoksin kontaminasyonunun insan ve hayvan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturduğu, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki gıda güvenliğine katkıda bulunma potansiyeline sahiptir” diyor Dilip Shah, Ph. D., Danforth Bitki Bilim Merkezindeki baş araştırmacı.

[Defensinler, omurgalıların ve omurgasızların her ikisinde de bulunan küçük, sisteince zengin katiyonik proteinlerdir. Bakteriler, mantarlar ve kapsüllü virüsler karşısında etkin hale geçerler.]
Bilim insanları aflatoksine dayanıklı yer fıstığı geliştirdiler
Bitki defensinleri, ekonomik açıdan önemli bazı fungal patojenlere karşı güçlü antifungal etkinlik sergiler ve bu teknolojinin Aspergillus tarafından hasat öncesi enfeksiyonu azaltmak ve genetik olarak modifiye edilmiş yer fıstığında mikotoksin yükünü hafifletmek için başarılı bir şekilde uygulanmasını görmek çok heyecanlı. Ticari olarak dağıtıldığında, bu teknoloji yer fıstığı, mısır, biber ve pamuk tohumlarının mikotoksin kontaminasyonunun insan ve hayvan sağlığı için büyük bir tehdit oluşturduğu az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde gıda güvenliği için önemli bir potansiyele sahiptir. – Dilip Shah Kredi: Donald Danforth Bitki Bilimleri Merkezi

Dünya fıstık üretimi yılda yaklaşık 29 milyon metrik tondur. ABD, Çin ve Hindistan’dan sonra dünyanın üçüncü büyük üreticisidir. Yer fıstığı, bir milyar doların üzerinde bir değer ile ABD’de yetiştirilen en değerli 12. nakit ürünlerden biridir. Amerikalı tüketiciler her yıl fıstık ürünlerinin 6 sterlin ya da 2,7 kilogram (çekirdek bazında), perakende seviyesinde ise 2 milyar doların üzerinde bir miktarda tüketim gerçekleştiriyorlar. Dünya çapındaki yer fıstığı ihracatı yıllık yaklaşık 1.25 milyon metrik tondur.

ICRISAT bilim insanları, USDA ve Louisiana Eyalet Üniversitesi’ndeki ortak araştırmacılarla, sentetik bir aflatoksinde yer alan Aspergillus mantarından küçük RNA moleküllerini aktarmak için çalıştılar. Fındık mantar saldırıları sırasında aflatoksin sentezinden sorumlu olan inaktif hedef genler sırasında bu RNA moleküllerini üretti. Teknoloji aynı zamanda, hayvan yemi, antep fıstığı ve bademlerde kullanılan mısır ve yağdan arındırılmış keklere de çevrilebilir.

Daha Fazla Bilgi İçin: Kiran K. Sharma et al, Peanuts that keep aflatoxin at bay: a threshold that matters, Plant Biotechnology Journal (2017). DOI: 10.1111/pbi.12846

Kaynak: Popüler Tarım

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.