Mısırdaki E vitamini keşfi, daha besleyici mahsullere öncü olabilir

0 471

Yeni yapılan araştırmalar sayesinde, mısır tanesinde E vitamini içeriğini kontrol eden genleri tespit edildi; bu bulgu, bu temel ürünün beslenme profilinin geliştirmesine yardımcı olabilir.

Cornell Üniversitesi bilim insanları ve diğer kurumlardan meslektaşları, genom üzerinde genetik ilişkilendirme analizlerinin çeşitlerini birleştirerek genomdaki E vitaminin sentezinde yer alan 14 geni tespit ettiler. Toplu olarak E vitamini olarak bilinen tokrokromanol denilen bir antioksidan bileşik sınıfına katkıda bulunan proteinleri kodlayan altı gen keşfedildi. Toksikromoller, antioksidan özelliklerin yanı sıra insanlarda kalp sağlığı ve bitkilerde düzgün bir şekilde iş görmesi ile ilişkilendirilmiştir.

The Plant Cell dergisinde yayınlanan çalışmanın eş yazarlarından biri olan bitki ıslahı ve genetiği profesörü Michael Gore, “Diğer tahıllar ve mısır tanesinde E vitaminin genetiğinin geliştirilmesine zemin hazırlayan tüm temelleri tamamladık” diyor.

Kroger Feedback Weekly Ads Offer to win weekly deals with Kroger

Gore’un laboratuarındaki yüksek lisans öğrencisi Christine Diepenbrock ve gazetenin yazarı “Yazıda, mısırda provitamin A’yı artırmak için çalışan yetiştiriciler arasında aynı zamanda E vitamini seviyesini artıracak bir konuşma yapıldı” dedi. “Bunlar, biyokimyasal olarak ilgili bileşiklerdir ve tokrokromanoller, tohumluk yağların tohum depolaması, çimlenmesi ve erken fide gelişimi boyunca kokulu hale gelmesini önlemek için tohumun canlılığı için zaruridir.

Çalışmanın Özeti

Tocopherols, tocotrienols, and plastochromanols (collectively termed tocochromanols) are lipid-soluble antioxidants synthesized by all plants. Their dietary intake, primarily from seed oils, provides vitamin E and other health benefits. Tocochromanol biosynthesis has been dissected in the dicot Arabidopsis thaliana, which has green, photosynthetic seeds, but our understanding of tocochromanol accumulation in major crops, whose seeds are nonphotosynthetic, remains limited. To understand the genetic control of tocochromanols in grain, we conducted a joint linkage and genome-wide association study in the 5000-line U.S. maize (Zea mays) nested association mapping panel. Fifty-two quantitative trait loci for individual and total tocochromanols were identified, and of the 14 resolved to individual genes, six encode novel activities affecting tocochromanols in plants. These include two chlorophyll biosynthetic enzymes that explain the majority of tocopherol variation, which was not predicted given that, like most major cereal crops, maize grain is nonphotosynthetic. This comprehensive assessment of natural variation in vitamin E levels in maize establishes the foundation for improving tocochromanol and vitamin E content in seeds of maize and other major cereal crops.

At www.tellhco.com fill up Hollister Survey to win Discounted coupons

Daha Fazla Bilgi İçin: Christine H Diepenbrock et al, Novel Loci Underlie Natural Variation in Vitamin E Levels in Maize Grain, The Plant Cell (2017). DOI: 10.1105/tpc.17.00475

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.