Bitkiler Mevsimsel Bilgileri Kullanarak Yavrularına Nasıl Bilgi Aktarıyor?

0 667

John Innes Center tarafından yürütülen yeni araştırma, bitkilerin üreme başarılarını en iyi şekilde artırmak için mevsimsel bilgileri tohumlarına aktardıkları genetik hafıza sistemlerine girmeyi başardılar.

Bitkiler, sıcaklık ve gün uzunluğu gibi mevsimsel sinyalleri birleştirir ve temel yaşam döngüsü aşamalarının zamanlamasını optimize etmek için bu yüz yıllardır tekrarlanan bilgileri kullanır.

Bu gelişme geçişleri, fide hayatta kalma oranının yüksek olduğu durumlarda tohum çimlenmesinin optimal koşullarda gerçekleşmesini sağlamak için “anne” bitkileri tarafından kullanılan, zamanında çiçek açma, tohum bağlama ve yayma ile tohum uyuşmasını içerir.

Bitkiler Mevsimsel Bilgileri Kullanarak Yavrularına Nasıl Bilgi Aktarıyor?
Kredi: John Innes Merkezi

Mevsimsel algılama, iki iyi karakterize edilmiş genin Flowering Locus C (FLC) ve Flowering Locus (FT) aktivitesini gerektirir, diğeri de çiçeklenmeye bir fren olarak hareket eden bir sıcaklık sensörü ve bir günlük uzunluk sensörüdür.

Önceki çalışmalar, FLC’nin çiçeklenmeyi teşvik eden mevsimsel bilgiler sunmak için FT’yi doğrusal bir şekilde etkilediğini göstermiştir.

Şimdi, John Innes Center’dan Profesör Steven Penfield tarafından yönetilen bu yeni çalışma, sıcaklık bilgilerinin anneden tohumlara geçtiği kesin mekanizmayı tanımladı.

Profesör Penfield, “Bu yeni bulgular hakkında ilginç olan, çiçeklenme zamanlamasını kontrol eden aynı genlerin tohum çimlenmesini de kontrol etmeleri, fakat tersine hareket etmeleridir.”

Science dergisinde yer alan çalışma, iki genin sıcaklık bilgilerini çevre ortamından topladığını ve tohum setinde soyuyla paylaştığını göstermektedir.

Profesör Penfield, “Anne bitki formunu optimize etmek, döl davranışını kontrol etmek mevsimlik bilgileri kullanır,” diyor.

ZAGG Register

Böylelikle, BBSRC tarafından finanse edilen araştırmalar, anne bitkisinin tohum tipi ve davranışında çeşitlilik yaratmak için çevresel sıcaklık değişimini sömürüyor. Bu, bitkinin farklı ve yaygın olarak yayılan yavrular yaratmak için sıcaklık bilgisini kullandığı bir tür üreme sistemidir.

Arabidopsis thaliana model türüne bu mekanistik anlayış, daha iyi ekinlere yol açabilir, diyor yazarlar.

Profesör Penfield, “Bitkilerin mevsimlik bilgileri kendi yavrularına nasıl ilettiklerini daha iyi anlamak, iklim değişikliği ile daha iyi başa çıkacak mahsuller yaratma çabalarına yardımcı olacaktır” diye açıklıyor.

“Eğer bitkilerin yıldan yıla yıllara göre değişmesine neden olan mekanizmayı anlıyorsak, daha kararlı ekinlerin nasıl yetiştirileceğini öğrenebiliriz” diye ekledi.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım


Daha Fazla Bilgi İçin: “Feedback regulation of COOLAIR expression controls seed dormancy and flowering time” Science (2018). http://science.sciencemag.org/cgi/doi/10.1126/science.aar7361

Kaynak: Mother knows best—how plants help offspring by passing on seasonal clues – https://phys.org/news/2018-05-mother-besthow-offspring-seasonal-clues.html

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.