Yağmur Damlalarından Enerji Toplayan Güneş Paneli Geliştirildi!

TzahiV/Getty Images
0 866

Gün boyunca, güneş ışığından güç alabilen güneş panelleri kullanıyoruz. Fakat güneşin olmadığı yağmurlu havalarda dahi bizim için enerji üretecek güneş panellerinin olması sizce de harika olmaz mı? Evet, kulağa hoş geliyor. Hayal gibi görünen bu işlem, Çin’in Soochow Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından kanıtlandı.

Yeni güneş paneli tipi, mekanik enerjiyi, hareketin elektriğe dönüştürülmesini sağlayan bir triboelektrik nanogenerator (TENG) içeriyor. automat bil

Soochow’daki Fonksiyonel Nano ve Yumuşak Materyaller Enstitüsü’nde yardımcı doçent olan Zhen Wen, “Güneş pili çevreye ve enerjiye yönelik kriz sorunlarının en yaygın çözümlerinden biri haline geldi. Ancak, güneş pillerinden gelen enerji üretimi, çeşitli hava koşullarından etkileniyor – örneğin yağmurlu hava gibi. Güneş enerjisinin aralıklı ve tahmin edilemez doğası, güvenilir bir güç kaynağı sistemi olarak genişlemesi için kaçınılmaz bir zorluktur. Farklı enerji sistemleriyle çevreden alternatif enerjiyi toplamak, eksik olduğumuz kısmı telafi etmek için gerekli hali geldi.

Yağmur Damlalarından Enerji Toplayan Güneş Paneli Geliştirildi!

Wen, kombine bir güneş pili ve triboelektrik nanogenerator oluşturma konseptinin ilk olarak 2015 yılında yayınlanan bir makalede, Georgia Institute of Technology’de araştırmacılar tarafından önerildiğini belirtmektedir. Bu çalışma, konseptin, gerçek bir hibrit cihaz yaratarak değil bir güneş pili üzerine bir nanogenerator koyarak gerçekleşiyor. İki bağımsız enerji toplama ünitesinden oluşan tıknaz bir yaratım yerine,toplam çıktıda yüzde 10’luk bir artış sağlayan gerçek çift taraflı bir güneş paneli üzerinde çalışıldı. Güneş panelleri, yağmur yağdığında normal çıkışlarının sadece bir kısmını oluşturduğundan dolayı, güneş enerjisinin karşılaştığı en büyük zorluklardan birini çözebilir.

Ama evinizde gerçekten kullanana kadar bir süre bekleyebilirsin. Wen’e göre, tamamlanmış bir tam boyutlu prototip, yaklaşık 5 yıl kadar sürebilir, bundan sonra piyasaya çıkmanın biraz zaman alacağı kuşkusuz. Yine de, o zaman daha da etkili olabilir.

Çalışmayı anlatan bir çalışma Nano dergisinde kısa süre önce yayınlandı.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım


No sun? No problem — this solar panel harvests energy from raindrops, too – https://www.digitaltrends.com/cool-tech/solar-panel-china-raindrops/ [23.05.2018]

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.