Meyve çekirdeğinde enerji depolamak mümkün mü?

Meyve çekirdeğinde enerji depolamak mümkün mü?
0 797
Avustralyalı mühendislerden oluşan bir araştırmacı ekibi, enerji depolamak için alışılmışın dışına çıkarak bu sefer organik bir maddeyi denediler. Araştırmacılar, meyve artıkların da enerji depolamayı başardılar.

Bilim insanları, enerji tüketimimizi fosil yakıtlara bağımlılıktan ziyade sürdürülebilir bir süreç haline getirmek amacıyla farklı alanlarda aynı amaç için çalışmalar yürütüyorlar. Sürdürülebilir bir sürece ulaşabilmek için üzerinde araştırmaların son zamanlarda giderek yoğunlaştığı alanlardan biri de enerji depolama yolları. Bazı araştırmacılar, enerji depolamak için biyo atıkları kullanmayı deniyorlar. Biyo atıkların kullanıldığı bir enerji depolama yöntemi araştırmalarından biri de Avustralya’da yapıldı.

Enerji depolamak için biyo atık mucizesi

Mühendislerden oluşan ekip, biyo atıklardan enerji depolama aracı oluşturmak için bu zamana kadar karpuz artıkları, pomelo kabukları ve kağıt atıklarını kullanmayı denediler. Son demede kullanılan durian meyvesi (Durio zibethinus) ise nihayet enerji depolanması konusunda başarılı sonuçlar sundu.

Araştırmacılar, enerji depolamak için durian bitkisinin çekirdeklerini ultra hafif ve gözenekli bir aerojele dönüştürdüler. Meyvenin çekirdeklerini aerojele dönüştürmek için ısıl işlem kullanıldı. Aerojele dönüştürülen çekirdekler daha sonra soğutuldu ve metal oksitle kaplandılar.

Karbon zengini olan aerojelin dönüşümü sonrasında yapılan denemelerde, şarj ve deşarj işlemleri başarı ile tekrarlanabildi. Yapılan bu başarılı denemeler, toksik metallerin yerinde biyo atıklarında pillerde kullanılabileceğini gösteriyor.

Kullanılabilecek düzeyde enerji depolayabilen bir süper kapasitör oluşturmak için ne kadar meyve kullanılması gerektiği şu an için bilinmiyor. Ancak çalışmalar araştırmacılar tarafından bu yönde hala devam ettiriliyor.

Bugün elimizde olan enerji elde etme ve depolama yöntemleri ile bu yöntem karşılaştırıldığında, meyve çekirdeklerinin enerji depolanmasında kullanılması daha temiz ve sürdürülebilir olacaktır. Şimdi sadece yapılması gereken meyve çekirdeklerinin pillerde nasıl kullanılacağını bulmaktır.


Kaynak: https://www.webtekno.com/meyve-cekirdeklerinde-enerji-depolandi-h87223.html [Erişim-05.03.2020]

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.