Popüler Tarım
Tarım Bilimleri Hakkında İçerikler...

Yazıcı Yardımıyla Siyanobakteriler Kullanarak Güneş Pilleri Basıldı

2 432

Güneş panelleri, evler ve ofis binaları için büyük bir yenilenebilir enerji kaynağıdır, ancak daha küçük cihazlar için aşırı derecede zordur. Giyilebilir malzemeler ve giyim, kinetik enerjiden daha fazla fayda sağlayabilir ve elektrik üretmek için ipliğe uzanan karbon nanotüplerini gördük. Aynı malzeme mikro güneş panelleri oluşturmak için siyanobakteriler ile birlikte kullanılıyor.

Bilim adamları birkaç yıldır siyanobakteriler üzerinde enerji potansiyelini inceliyorlar. Güneş enerjisini absorbe edebilen ve elektrik yükü tutabilen fotosentez yoluyla kendi yiyeceklerini yaratıyorlar. 2015 yılına gelindiğinde, Kanada’daki bilim adamları, siyanobakteriler kullanılarak yaratılan, daha küçük cihazlar için pillerin yerini alabilecek mavi-yeşil algler araştırıyorlardı.

Akıllı telefonlarımızda dikkat çekici bir pil ömrü almak yeterli olmayabilirken, bilim insanları siyanobakterileri olan bir pil ve biyo-güneş paneli oluşturabildiler. Bir mürekkep püskürtmeli yazıcı kullanarak bir kağıt üzerine karbon nanotüpleri ile bastırıldıktan sonra hala yaşıyorlar.

Bu nasıl çalışıyor? Bu siyanobakterilerin basıldığı odanın içinde iki elektrot bir pil gibi ayrılır ve bir zar, sadece protonların geçmesine izin verir. Anot tarafında oksijen oluştuğunda katot bölümü serbest bırakılır. Protonlar daha sonra elektriğin ürettiği ve suyun oluştuğu katota doğru hareket eder.

Bir mürekkep püskürtmeli yazıcı ve kağıt kullanarak, bilim adamları pahalı üretim maliyetlerini düşürmeyi başardılar. Güneş ışığı olmadan güç üretebilen eşsiz bir solar panel modeli olmasına rağmen bu yöntemin geleneksel fotovoltaik hücrelerin yerini almasının uygun bir yolu yoktur. Bir anda çok fazla enerji kazanmaz ve üretimden yaklaşık 100 saat sonra yaşayan kısa bir ömrü vardır.

Bu biyo-güneş pilleri, daha yüksek ölçeklendirmeye devam edebildiklerini varsayarak gelecekte geçici bir güç çözümü sağlayabilir. Bu mikro paneller 7,5×11 ebatlarındaki standart bir kağıtta oluşturabileceği düşünülüyor. Imperial College London raporunun ortak yazarı Dr. Marin Sawa, araştırmalarının neler yapabileceğine dair örnekler verdi:

Teknolojimizin çevreye bir sensör gibi davranması gibi bir dizi uygulamaya sahip olabileceğini düşünüyoruz. Evde hava kalitesini izleyebilen duvar kağıdı gibi kağıda benzeyen, kağıt bazlı, atılabilir bir çevresel sensörü düşünün. İşi bitince, çevre üzerinde herhangi bir etki yaratmadan bahçede biyodegradasyona uğrayabilir ve bırakılabilir.

Bilim insanları, daha uzun ömürlü, daha güçlü biyo-güneş hücresi oluştururken onu daha da ekonomik hale getirmeye çalışıyorlar. Bu teknolojiyi hızlandırmaya devam ederlerse, gelişmekte olan ülkelerin çevre ve sağlıklarını izlemek için yararlı olabilir. Bu düşük güç gerektiren ve geçici olarak kullanılacak öğeleri elektriklendirmenin mükemmel bir yolu olabilir.

Kaynak: Popüler Tarım

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

2 Yorum
  1. Erhan yorumladı

    Neredeyse son 10 yıldır yenilenebilir enerji adına yenilikler yaşanıyor. Daha uzun ömürlü pillerden tutunda kendi kendini şarj eden pillere kadar pek çok haber var. Ancak bunları piyasada hala neden göremiyoruz. Telefonlarımızın ya da bilgisayarlarımızın pilleri hala bir gün bile dayanmıyor. Bu kadar çalışmanın sonucu nerede, bunu tek merak eden ben miyim?

    1. Levent KIRCA yorumladı

      Elbette tek değilsiniz 🙂

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.