Geçmiş onlardan sorulur: ağaç halkaları

Geçmiş onlardan sorulur: ağaç halkaları
1 1.333

WUR ve projedeki diğer araştırmacılar ağaç halkaları ile kuraklık ve stres nedeniyle ağaç ölümlerini tahmin etmek için sonuçlarını Nature Communications adlı dergide yayınladıkları yeni bir yöntem bulmuşlar.

Ağaçlar yaşamları boyunca dışa doğru genişler ve her yıl yeni bir halka oluşur. Koşullar uygunsa, ağaç hızlı büyür ve geniş bir halka oluşturur, stres ise daha az büyümeye ve buna bağlı olarak daha dar bir halkaya yol açar. Bu, bilim insanlarının zamanda geriye bakmalarını ve ağacın yaşam geçmişini analiz etmelerini sağlar. Büyük bir işbirliği girişiminde, Orman Ekolojisi ve Orman Yönetimi doçenti Frank Sterck ve Bitki Örtüsü, Orman ve Peyzaj Ekolojisi profesörü Koen Kramer ağaç halkalarının genişliğini inceledi. Şiddetli kuraklıklardan sonra ağaçların esnekliğinin gelecekteki kuru dönemlerde hayatta kalma olasılığının önemli bir göstergesi olduğunu keşfettiler.

Yaprak döken ağaçlar ve kozalaklı ağaçlar

Dayanıklılık ve hayatta kalma olasılığı arasındaki ilişki, tüm dünyada yaprak döken ağaçlar ve kozalaklı ağaçlar için aynı oldu. Yazarlar şaşırdı, “Kozalaklı ağaçlar farklı türde ağaçlardır ve genellikle yaprak döken ağaçlardan daha soğuk ve kuru alanlarda bulunur” diyor Sterck. “Bu nedenle kozalaklı ağaçların yaprak döken ağaçlardan çok şiddetli kuraklığa farklı tepki vermesini bekliyorduk.

Ancak, bilim adamları yaprağını döken ağaçların ve kozalaklı ağaçların kuraklıkla başa çıkma biçiminde bir fark buldular. Her iki durumda da iki aşama vardı: direnç ve iyileşme. Yaprak döken ağaçlarda, hayatta kalma şanslarını tahmin eden dirençti. Yaprak döken bir ağacın aşırı kuraklık yılında geniş bir halkası varsa, bu da kuraklığa karşı yüksek direnç gösterir ve bu nedenle başka bir kuru dönemde hayatta kalma şansını daha iyi gösterir. Kozalaklı ağaçlarda iyileşme öngörücü faktördür: kuru bir yıldan sonra daha dar halkalara sahip kozalaklı ağaçların, iyileşmesi muhtemelen daha uzun sürdü ve gelecekteki bir kuraklıkta ölme olasılığı daha yüksektir.

Ağaç yaşını kesmeden öğrenebilir miyiz?

Bir ağacın hayatta kalma şansını ancak keserek tahmin edebilir miyiz? Neyse ki hayır. Ağaç gövdesinden uzun ve ince bir şerit çıkarmak için el matkabını kullanıyoruz, daha sonra yıllık halkaları ortaya çıkarmak için parlıyoruz. ”Böyle bir şeridin çıkarılmasının ağaç üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Sterck, “Ağaç o deliği kapatabilir” diyor. Yeni yöntem orman yöneticilerine yeni bir araç sunuyor: inceltirken, kuraklıktan kurtulma olasılığı en düşük olan ağaçları seçebilir ve böylece ormanları sağlıklı tutabilirler.

Ağaç halkarının gizemi ile ilgili ilginize çekebilecek kısa bir video…


İleri Okuma:

Low growth resilience to drought is related to future mortality risk in trees – https://www.nature.com/articles/s41467-020-14300-5

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

1 Yorum
  1. eritim yorumladı

    Video ekiyle birlikte son derece açıklayıcı bir yazı olmuş.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.