Organik Üreticimiz için Hedef Fransa

0 912

Yeniliklere açık olan tarım sektöründe organik tarım konusu da domino etkisi ile pek çok ülkede tüketici ile buluştu.

Avrupa’ da 2015 senesinde organik ürün üretimi 28,3 milyar Euro’ya ulaştı. Neredeyse %70 oranında organik gıda tüketimini Fransa, Almanya, İtalya ve Birleşik Krallık paylaştı. Fransa organik tarım sektöründe tarihe geçecek bir büyüme yaşıyor. 2016’ da her 10 Fransız’dan 9 tanesi organik ürün tüketmeyi tercih etti. Tüketilen başlıca organik ürünleri sebze, meyve, süt ürünleri, yumurta, baharat ve kırmızı et oluşturuyor. Son yıllarda, Fransa’ da hızla artan organik ürün tüketimi, altıgendeki üretime de ivme kazandırdı. Fransa Organik Tarım Kurumu (l’Agence Bio) 2016 rakamsal verilerine göre, organik üretimde %15 artış ile 1,5 milyon hektar ekim alanına ulaşıldı. Aslında bu oran, ülkenin tarım alanlarının sadece %5,7’ sini oluşturuyor. Tarım Bakanı Stéphane Travert bu oranın 2021’ de %8’ e ulaşmasını hedeflediklerini söylemişti. Ayrıca, Tarım Bakanlığı ortak tell the bell tarım politikalarının (PAC) yeniden düzenleneceğini ve organik tarım üreticisine vergi sisteminde kolaylık tanıyacaklarını duyurdu. Bu şekilde, pek çok çiftçiyi organik tarım üretimine teşvik etmeyi hedefliyorlar. Fakat, Sivil kuruluşlar ve Fransa Organik Tarım Federasyonu (FNAB), teşviklerin yetersiz olduğundan yakınıyor. Çük büyük bir tüketiciyi memnun etmek için kolları sıvayan Matignon Sarayı’nın işi sanıldığı kadar kolay değil. Çünkü, ekolojik tarımcılar ile tarım ilaç sektörünü karşı karşıya getirmemek adına radikal kararlar almak bu aşamada oldukça zor.

Sonuç olarak, gıda güvenliği konusunda oldukça bilinçli Fransız halkı önümüzdeki yıllarda yeni organik ürün arayışı içeresine girecek. Fakat, bu pazar sanıldığı kadar kolay bir Pazar değil. Milliyetçiliği ile tanınan Fransızlar, ithal gıda ürünlerine karşı güven sorunu yaşıyor. Bu nedenle, özellikle kalitede üstün standartlara işaret eden AB (Agriculture Biologique) ve Label Rouge gibi etiketler ithal ürünlerin önünde bir bariyer gibi duruyor. Türk üreticinin özellikle bu standartlarda ürün üretmek için büyük yatırımlar yapması gerekiyor gibi gözüküyor. Henüz marka bilinirliliği olmayan yatırımcılarımızın, perakende satış imkanlarından faydalanması ve bu şekilde tüketicisi ile direk buluşması da bir alternatif olarak sunulabilir. Örneğin, biocoop ve PlanetBio gibi marketlerde sadece organik ürün satışı yapılmaktadır. Son olarak, etiketleme, sertifikasyon gibi aşamaları zahmetli ve maliyeti yüksek bulan yatırımcıya B2B (İşletmeden işletmeye) ticaret modeli önerilebilir. Örneğin, tarım ve gıdada yeniliğe oldukça sıcak yaklaşan Fransız Pazarına yeni bir fikirle yaklaşmak mümkün. Dünya incir üretiminde söz sahibi bir ülke olarak, organik meyve yoğurdu üretimi için organik incir üretebilirsiniz. AR-GE çalışmalarına önem verdiğinizi gösteren bazı uluslararası bilimsel dergilerde yer alan yayınlar Fransızlarla yapılacak şirket anlaşmalarınızı kolaylaştıracaktır. Türk üreticiye tavsiyelere gelince, ilk sırada mutlaka Fransızca düzenlenmiş bir internet sitesi geliyor!

Son olarak, Fransız yatırımcı için Türkiye’ de ki organik girişim fırsatlarından kısaca bahsedecek olursak, Türkiye 1996-2016 döneminde organik tarım alanlarını 77 kat arttırarak 6,8 bin hektardan 524 bin hektara çıkardı. 2017 verilerine göre 77 bin organik tarım yapan çiftçi bulunuyor. İç pazarda yüzde 60 perakende, yüzde 25 fiziksel organik pazar, yüzde 2’lik kısım ise internet satışıyla kullanıcılarla buluşuyor. Uzmanlar Avrupa’ da yetişmeyen özellikle kuru üzüm, kuru incir ve susam yetiştirilmesini öneriyor. Ayrıca, dış pazara yönelik üretecekseniz sertifikasyon maliyetlerini hesaba katmakta fayda var. Detaylı bir pazar araştırması yapılması ve üretimin önceden planlanması gerekiyor. Yatırımcıya kritik bir ipucu niteliğinde mama sektörü gösterilebilir. Bu alanda yatırımcı oldukça az ve talep hızla artmakta. Bu nedenle, iyi bir fırsat olarak gözüküyor. Ayrıca, organik pamuk ve iplik üretimi de tekstil sektörü için oldukça önemli ve sektörde oyuncu sayısı yetersiz gözüküyor.

Referanslar

2017, L’agriculture biologique continue sa progression en Europe, Florian Pierrat

2017, 70 % des Français consomment régulièrement des produits bio, Stéphanie Alexandre

2018, Ekonomist Haziran Sayısı, organik girişim fırsatı

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.