Herbisit Kullanımını Azaltan Akıllı Robot

0 1.360

Tarım alanlarında insan emeği hızla yerini robotlara bırakıyor. Teknolojinin tüm iş sahalarında etkin bir şekilde kullanılması sayesinde artık tarım alanlarında zararlı kimyasal ilaç (herbisit) kullanımı da azalacağa benziyor.

Günlük olarak tükettiğimiz gıdaların üretilmesi ve soframıza gelmesi için belli bir aşamadan geçmesi gerekiyor. Elbette bu aşamaların çoğu insan emeği olsa da, tarım giderek daha da otomatik hale geliyor.

Illinois Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, özerk bir şekilde bitki yetiştirmeye eğilimli Roomba benzeri bir robot geliştirdiler. Carnegie Mellon’da, A.I. ve tarımın bazı zorlu görevlerini üstlenecek dronlar ve otomatik makinelerden oluşan bir ekip, tarlada tek bir insan ayağı olmadan, dikimden toplamaya kadar bir dönümlük arpa yetiştirdi.

Herbisit Kullanımını Azaltan Akıllı Robot

Her yıl herbisitlere yaklaşık 26 milyar dolar harcanıyor. Bu kimyasallar, kimyasal saldırıya direnç gösterecek şekilde genetik olarak değiştirilmiş olan tüm ürün gruplarının üzerine genellikle rastgele püskürtülür.

EcoRobotix adlı bir İsviçreli şirket kısa süre önce otomatik tarımla olan katkısını açıkladı – robotik bir yabancı ot öldürme makinesi. Dört tekerlekli robot, katlanabilir mutfak masası gibi görünüyor, ancak Reuters, mütevazı olmayan makinenin tarıma yaklaşma şeklimizi yeniden şekillendirebileceğini bildiriyor.

EcoRobotix, herbisitleri daha hassas bir şekilde püskürtmek suretiyle agrokimyasal kompleksi azaltabilir. Güneş panelleri tarafından desteklenen robot, GPS aracılığıyla konumlandırdığınız tarlanızın dışında çıkmıyor. Üzerindeki biraz uzun olan kamerası, daha cihaz ilerlerken önündeki yabancı otları sensörleri aracılığıyla algılamakta ve yabancı otları ana bitkiden ayırmaktadır. Altında yer alan örümcek kollarına benzer kolları ile gerekli gördüğünde yabancı otları ilaçlamaktadır.

300 poundun altında makine, tipik çiftlik ekipmanlarından çok daha küçük bir alana sahip. Geliştirilen makine, 12 saat boyunca bağımsız olarak çalışabiliyor ve ayrıca bir akıllı telefon aracılığıyla da uzaktan kontrol edilebiliyor. Şirket, geleneksel püskürtme sistemlerine göre 20 kat daha az herbisit kullanabileceğini iddia ediyor.

İsviçre şirketi hassas püskürtme yaklaşımı ile geliştirdiği tarım makinelerinde yalnız değil. Blue River adı verilen şirket, yabani otları tanımlamak ve bir traktörün arkasından çekildiği için etkili miktarda herbisit uygulamak için sensörler kullanan bir cihaz geliştirdi. Tarım makinesi devlerinden biri olan John Deere geçen yıl Blue River’ı 305 milyon dolar karşılığında satın aldı.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım

Kaynak: https://www.digitaltrends.com/cool-tech/ecorobotix/

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.