Bu Robotlar yüzde 90’lık su tasarrufu ile çiftlik yönetiyor

Bu Robotlar yüzde 90'lık su tasarrufu ile çiftlik yönetiyor
0 800

Robotların kontrolünde olan bir çiftliğiniz olduğunu düşünün. Hem de çiftliğinizde yüzde 90 oranında su tasarrufu sağlıyor. Sizce de kulağa hoş gelmiyor mu?

Az su ile daha çok ürün

Tasarımı yapan şirket, “büyüyen sistemimizi güneşin etrafında, diğer modern tarım biçimlerinden daha az enerji kullanan bir yaklaşım olarak tasarladık. Topraksız tarım sistemimiz, geleneksel tarıma göre %90 oranında su tasarrufu sağlamaktadır.

Herkes için erişilebilir

Günümüzde ve gelecekte en önemli sorunlardan biride gıda güvenliği ve gıdaya erişilebilirlik olacaktır. Değişen iklim şartları ve sürekli büyüyen nüfus için sürdürülebilir, ölçeklenebilir gıda üretimine odaklanmak gerekmektedir. Robotik teknoloji istenilen şekilde büyür ve yaygınlaşırsa herkes için istikrarlı, taze, besleyici gıda arzı sağlanabilir. Bakarsınız israfında önüne geçeriz?

Türkiye’de Tarımda Su Kullanımı

Ülkemizde kullanılan toplam suyun yaklaşık olarak %74’ü sulamada kullanılmaktadır. Kullanılan sulama yöntemleri içerisinde en fazla su kaybı, ülkemizde en çok uygulanan yüzey sulama yönteminde oluşmaktadır (su kaybı % 35-% 60 arasında), yağmurlama ve damla sulamada ise su kaybı daha azdır (% 5-% 25 arasında).

Çiftçilerin suyu gelişigüzel ve bilinçsizce kullanmaları hem kendilerine, hem kullandıkları doğal kaynaklara (toprak ve su kaynaklarına) hem de ülkeye fayda yerine zarar vermektedir. Bilinçsiz sulama yapılması nedeniyle ülkemizde binlerce dekar arazi tarım yapılamaz hale gelmiş ve verim kayıpları oluşmuştur.

Çiftçilerin bilinçsiz sulama yapması sonucunda bir yandan aşırı su verilerek toprak erozyonu, taban suyu yükselmesi ve tuzlanma veya çoraklaşma gibi çevresel sorunlara neden olunurken ve doğal kaynakların sürdürülebilirliği tehlikeye girerken, diğer yandan sulamanın gecikmesiyle

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.