Çin, Ay’da ektiği pamuk tohumlarını çimlendirmeyi başardı

Ay'da çimlenen pamuk tohumları (AFP / Getty Images)
2 1.026

Çin Ulusal Uzay İdaresinden yapılan açıklamaya göre Chang’e-4 tarafından Ay’a götürülen pamuk tohumları çimlenmeyi başardı.

Chang’e 4 adlı insansız uzay aracı, Ay’ın güney kutbundaki Aitken havzasını incelemek üzere “karanlık yüz” olarak bilinen bölgeye 3 Ocak’ta başarı ile iniş yapmıştı. Bahsi geçen bölgeye inen ilk ülke olarak küresel bir ses getirmişti. Bu başarı uzay programını ilerletmek isteyen Çin için önemli bir adım olarak görülüyor.

Chang’e-4 yolculuğu sırasında yanında pamuk ve patates ekili toprak, hardal familyasından bir bitki tohumu, maya ve meyve sineği yumurtaları olmak üzere altı organizma götürmüştü.

Bu bitkilerin düşük yerçekimli bir ortamda büyümelerini öğrenmek, insanoğlunun gelecekteki uzay üssü tesisinin temelini atmasına yardımcı olacak.

Asıl Amaç Ne?

Mars’a günümüz teknolojisi ile gitmek 2,5 yıl sürüyor. Eğer bu ve benzeri görevler ile Ay’da daha hızlı ve pratik bitki yetiştirilebilirse, astronotların uzun süren uzay görevlerinde Dünya’ya geri dönmek yerine kendi yiyeceklerini uzayda hasat etmelerini sağlayacak.

Bu da bir çok ekonomik kaybın önüne geçilmesi demek. Sadece bununla da kalmıyor, doğal ürünler yenmesi anlamına da geliyor.

Çin, Ay'da ektiği pamuk tohumlarını çimlendirmeyi başardı

Çin’in Ulusal Uzay İdaresi, Ay’ın uzak tarafındaki görüntüleri yayınladıktan sonra hafta sonu misyonunu “toplam başarı” olarak niteledi.

Dahili kamera tarafından çekilen 4.700’den fazla görüntüsünü kullanarak Chang’e 4’ün inişine ilişkin 12 dakikalık bir video yayınladılar.

Uzak taraf, ay yörüngelerinde defalarca gözlemlenmiştir, ancak yüzeyde asla aratırma yapılmamıştı.

Buna genellikle “karanlık taraf” denir, çünkü Dünya’dan görülemez ve güneş ışığından yoksun olduğu için göreceli olarak bilinmez.

Projenin baş tasarımcısı Profesör Şie Gengşin, yer çekiminin düşük olduğu ortamda bitki yetiştirmek konusunda elde edilecek bilgilerin Ay üssü için önemli olacağını söylüyor. Profesöre göre pamuktan kıyafet, patatesten yemek ve kolza tohumundan da yakıt yapmak mümkün olacak.

Güncelleme [27.01.2019]

Çin Ulusal Uzay İdaresi’nin Ay’ın karanlık yüzüne gönderdiği Chang’e-4 uzay aracında filizlenen pamuk bitkisine ait tohumların solduğu/öldüğü duyuruldu.

Bu ses getiren çalışmada, bitkinin büyümesi Ay’ın yüzeyinin gün ışığı almasına bağlıydı. Ancak Ay’ın ‘karanlık yüzü’ne gece çöktüğünde, sıcaklığın -170 dereceye düşmesi bitkinin ölmesine neden oldu.

Deneyi planlayan Chongqing Üniversitesi’nden Profesör Xie Gengxin, bu gelişmenin sürpriz olmadığını aksine beklenen bir gelişme olduğunu, Ay’daki gece nedeniyle bitkinin zaten kısa ömürlü olmasının beklendiğini söyledi.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım | Bilim Haberleri


https://www.standard.co.uk/news/world/seeds-planted-on-moon-by-china-probe-sprout-in-biological-first-a4039041.html

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

2 Yorum
  1. mustafa yorumladı

    burada önemli olan ne? ilk tek hücreliden ayda, marsta, daha öte gezegen ve yıldızlarda, tarım yoluyla gıda üretmek mi? insanlığın devamı için yıldızlara ulaşmamız gerek. hem de 2 milyon 3 milyon yıl içinde. Ve bu durumun farkında olup çalışan bilim insanları var. Bunları da ülkeler kontrol ediyor. Ve dünya artık bu ülkelere yetmiyor. Yıldızlara gideceğiz, zorunda olduğumuz için ! Biz bu sorumlulukta yer alacak mıyız, ya da dünyanın en elit tarım ülkelerinden biri iken yıldızlara giden yolda kendini tüketmiş, tarımını bitirmiş bir toplum mu olacağız?

  2. Levent yorumladı

    Gereksiz bir çalışma. Su dünyadan tohum dünyadan toprak dünyadan gidiyor.??? Ne anlamı kaldı

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.