CRISPR ile biber genleri aktarılarak acılı domatesler üretebilir

CRISPR ile biber genleri alınarak acılı domatesler üretebilir
1 708

Mükemmel göz yaşartan acı ve daha fazlasını mı istiyorsunuz? Brezilya’daki gen mühendisleri CRISPR ile tıpkı acı biberlerde olduğu gibi göz yaşartan domatesleri üretebileceklerini düşünüyor.

Biberler ve domates bitkileri milyonlarca yıl önce ortak bir atadan ayrılsa bile, domatesler hala acı biberi, acı ve ısıtıcı etkisi olan moleküler kapsaisinoitleri yapmak için gereken genetik yola sahiptir.

Kırmızıbiberler, lezzete kattıkları acı ve uyarıcı etki nedeniyle baharat grubunun en önemli
üyeleri arasında yer almaktadır. Bu etki, ‘kapsaisinoit’ ortak ismiyle anılan ve 5 farklı bilesikten olusan acılık öğelerinden ileri gelmektedir. Acı diye nitelendirilen bu uyarıcı grubun etkisi aslında yakıcı ve ısıtıcıdır.

Kapsaisinoit çok önemli bileşiklerdir; silah endüstrisinde, biber gazı spreyi yapımında ve aynı zamanda anestezik ilaçlarda da kullanılıyorlar. Ayrıca kilo kaybını artırdıklarını gösteren bazı araştırmalar da var.

Yapılmak istenen çalışma aslında CRISPR kullanarak genetiği değiştirilen ilk bitki değil, son da olmayacak gibi görünüyor. Daha önce tatlı çilekler, kahverengileşmemiş mantarlar, kesildiğinde günlerce kararmayan raf ömrü uzatılmış elmalar, biyokütlesi artırılmış tütün bitkisi, evinizin havasını değiştirecek süs bitkileri ve kirazlar denenmiştir.

Kaynak: Popüler Tarım | Bilim Haberleri


  • https://www.technologyreview.com/the-download/612721/the-next-feat-for-crispr-might-be-spicy-tomatoes-made-with-chili-genes/
  • www.gidamo.org.tr/resimler/ekler/5b2822c2f5a3230_ek.pdf?dergi=18
Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

1 Yorum
  1. Ahmet Seven yorumladı

    Acılı domates mi 🙂 Pazarda payı olur mu acaba.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.