CRISPR, Çin’de soya fasulyesi ekimini genişletiyor

Gen düzenleme (CRISPR), Çin'de soya ekimini genişletiyor
0 648

Gen düzenleme teknolojisini (CRISPR) kullanan Çinli tarım bilimcileri, Güney Çin ve Ekvator yakınındaki ülkeler de dahil olmak üzere daha sıcak iklimlerde soya fasulyesi yetişmesine imkan sağlayan yeni soya fasulyesi mutantları yarattı.

Çin Tarım Bilimleri Akademisi’nden araştırma ekipleri, soya mutantlarını oluşturmak için, CRISPR olarak bilinen gen düzenleme aracını kullandılar.

Deneyler, mutantların 31 gün sonra çiçek açtıklarını ve güneye dikilen bitkilerin çok daha fazla bakla ve tohum ürettiğini gösterdi.

Ekip bu mutantların alçak enlemlerde ve tropik bölgelerde muazzam bir verim potansiyeline sahip olabileceğine inanıyor. Ekibin araştırması Bitki Biyoteknoloji Dergisi’nde yayınlandı.

Sıcak iklimlerde ekilen soya bitkileri olgunlaşmak için gereken daha kısa zaman süreleri nedeniyle düşük verime sahiptir, bu da soya fasulyelerinin çiçeklenmesini ve olgunlaşmasını ciddi şekilde etkiler.

Hou, araştırma ekiplerinin, mutantları zararlı böceklere karşı daha düşük enlemlerde bulunan ortamlara adapte olabilmeleri için daha fazla değiştirmeyi planladığını söyledi.

Çin’de soya ağırlıklı olarak, Kuzeydoğu Çin, Orta Çin’in Henan Eyaleti ve Doğu Çin’in Anhui Eyaletinde yetişmektedir.

CRISPR Ülkeler Arasındaki Soya Fasulyesi Dengesini Değiştirebilir

Gen düzenleme (CRISPR), Çin'de soya ekimini genişletiyor
Bir çiftçi, Mayıs ayında Güneybatı Çin’in Chongqing Belediyesi olan Yunyang’da soya fasulyesi toplamaktadır. Fotoğraf: IC

Çin, dünyanın en büyük soya fasulyesi tüketicisidir ve soya’nın yüzde 80’inden fazlası ABD ve Brezilya gibi ülkelerden ithal edilmektedir.

Hou, araştırmaların Çin’in soya üretimini artırmasına yardımcı olabileceğini, ancak soya ekimi için ekilebilir alanın sınırlı olmasından dolayı ithalata bağımlılığı hemen değiştirmeyebileceğini söyledi.

Ancak Çin, bu yıl soya yetiştirmek için kullanılan toprak miktarını genişletiyor. Şubat ayında yapılan Danıştay basın toplantısında yetkililer, Çin’in soya fasulyesi ekimini genişletmek, yüksek verimli mahsulleri beslemek konusundaki araştırmaları hızlandırmak ve sektörü gençleştirmek için soya üretimini iyileştirme çabalarını hızlandıracağını belirtti. official zlibrary domain zlib . Find free books

Çin’in soya ekim alanının 2020 yılına kadar 140 milyon mu’ya (9,3 milyon hektar) yükselmesi bekleniyor. Ayrıca soya kendi kendine yeterlilik oranı da 2020 yılına kadar 1 puan artacak.

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.