NASA, ISS’de Española Biberi Yetiştirecek

NASA Teknik ve Bahçe Bitkileri Bilimcisi Jacob Torres, Fla'daki Merritt Adası'ndaki Kennedy Uzay Merkezi'nin Uzay İstasyonu İşleme Tesisinde mikro yer çekimi test yatağı için suda çalışıyor, Torres'in önerisi sayesinde, Española biberi , Bu kasım Uluslararası Uzay İstasyonunda ilk yetiştirilen meyvesi yenen bitki olacak. (Fotoğraf, Jacob Torres'in izniyle)
0 994

NASA, ISS’de Española Biberi Yetiştirecek. Her şey yolunda giderse, bu yılın kasım ayında Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) biraz daha heyecanlı bir yer haline gelecek.

Araştırmacılar, ABD astronotları tarafından uzayda yetiştirilen ilk meyve olarak Española acı biberini (Capsicum annuum) göndermeyi umuyor.

NASA bitki fizyologları Çok uzayan ve uzayda kullanacağımız kontrollü ortamlarda çok üretken olan çeşitlilikler arıyorduk” dedi.

“Astronotlar, genellikle daha baharatlı ve lezzetli yiyecekler için bir istek dile getirdiler ve bu nedenle, biraz ateşli bir tada sahip olmak, iyi bir şey gibi göründü. Ayrıca, birçok biber, yüksek C vitamini bakımından, uzay diyetleri için çok önemli.”

Neden Española Biberi ?

Binlerce farklı biber çeşidi olmasına rağmen, Española biberinin seçilme nedeni; kısmen yüksek irtifalarda yetişebilmesi, kısa büyüme süresine sahip olması ve kolayca tozlaşabilmesi.

NASA, ISS'de Española Biberi Yetiştirecek
Fla Merritt Adası’ndaki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Uzay İstasyonu İşleme Tesisinde çekilmiş, içi Española şili biberi dolu poşet.

Astronotlar ve kozmonotlar, Sovyet Salyut 7 uzay aracının mürettebatı ilk kez Arabidopsis model bitkisini yetiştirdiklerinden, 1982’den beri uzay istasyonlarında bitki yetiştirmeyi başarıyorlar.

Rus kozmonotları da 2003’ten beri kendi uzay ürünlerini yiyorlar. Amerikalı astronotlar ise 2015 yılından beri kendi marullarını yetiştiriyorlar.

Şimdiye kadar ISS’de, marul, pazı, turp, Çin lahanası ve bezelye gibi bir sürü farklı sebze yetiştirildi.

Burada bezelyenin bir meyvenin botanik bir parçası olduğunu not etmek önemlidir ve Ruslar bunu ISS’nin Rus segmentinde yıllarca büyütmüştür. Bununla birlikte, hiçbir ABD astronotu uzayda meyve veren bir bitki yetiştirmedi; bu, bu yılın sonunda Española biberinin ilk olabileceği anlamına geliyor.

Bitkiler, kök sistemleri karmaşık olduğu ve tipik olarak kendilerini yönlendirmek için Dünya’nın yer çekimini kullandıkları için mikro yer çekiminde büyümekte oldukça zorlanırlar.

NASA, ISS'de Española Biberi Yetiştirecek
ISS’de Veggie’de yetişen Zinnia çiçekleri. (NASA)

Ancak astronotlar, özel ışık türleri kullanarak ve bitkilerin hangi yolun “yukarı” ve “aşağı” olduğunu bulmalarına yardımcı olmak için diğer teknikleri tamamladılar.

2018 yılında, Gelişmiş Bitki Habitatı adı verilen ve kendi kendine yeten bir büyüme sistemi, ekibin taze gıda yetiştirmesine yardımcı olmak için Sebze Üretim Sistemine (Veggie) katılarak ISS’ye gönderildi.

NASA’nın insanları Mars’a gönderme konusundaki iddialı planı çok önemli. Şöyle ki, astronotların Mars’a ulaşması altı ay ile bir yıl arasında sürüyor. Tabi bu süre içerisine Mars’ta kaldıkları ve geri döndüklerinde geçecek süreyi dahil dahi etmedik. Söz konusu süreler içerisinde astronotların yolda ve Mars’ta taze yiyecekler bulabilmesi oldukça karmaşık ve pahalı bir durum, çünkü onlara Dünya’dan yiyecekler gönderemiyoruz.

NASA’daki bir bahçe bilimci Jacob Torres Bida’ya, “Mars’a gitmek istediğimiz tüm roketleri yapabiliriz, ancak yemek yiyemediğimiz sürece işe yaramaz,” dedi.

Araştırmacılar, uzayda programına yetiştirilecek bitkiler arasına çeşitli mahsuller koymaya çalışıyorlar, özellikle de çok çeşitli besinlere ve vitaminlere sahip olmaya odaklanıyorlar.

Torres, CNN’ye “Diyet takviyesi için yeteri kadar büyümemiz gerekiyor” dedi. “Tıpkı burada, Dünya’da olduğu gibi, aynı şey üzerinde yaşayamayız.”

“Aylarca karton yedikten sonra ısırması için taze bir biberin olduğunu hayal edin” diye ekledi.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım | Bilim Haberleri


Kaynak: https://www.sciencealert.com/nasa-has-announced-the-first-fruit-they-want-to-grow-on-the-iss

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.