Düşük Gelirli Aileler İçin “Mikro Bahçeler”in Önemi

keystoneorganics. wordpress .com
1 1.263

Mikro Bahçeler ile basit kaplarda yetiştirilen yapraklı sebzeler, yumrular ve otlar, düşük gelirli ailelerin günlük taze ve besleyici ürünlerle ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olur.

FAO, dünyadaki gelişmekte olan şehirlere genel bahçe ürünleri tedariğini artırmak için, kentsel pazarlardaki ticari bahçelerin sürdürülebilir yoğunlaşmasını desteklemektedir. Yoğun nüfuslu bölgelerde, tamamlayıcı bir stratejiye sahiptir: düşük gelirli hane halklarının kendi sebzelerini mikro bahçelerde yetiştirerek gıda ve beslenme güvenliğini geliştirmelerine yardımcı olmaktadır.

Mikro Bahçeler“, (balkon bahçeciliği) çok çeşitli sebzelerin, köklerin ve yumruların ve küçük balkonlardaki balkon, teras ve çatı gibi bitkilerin yoğun olarak yetiştirilmesidir. İnsanlar arka bahçelerinde uzun zamandır sebze yetiştiriyor. Ancak modern mikro bahçecilik de, plastik kaplamalı ahşap kasalar, özel yapım masalar ve hatta eski araba lastikleri ve konteynerlar gibi nesnelerden  yararlanılıyor. Mikro bahçeler aslında bir bakımı mikro sürdürülebilir tarım olarak ifade edilebilir. Çünkü, mikro bahçeler ile uygun kaplarda yağmur suyu biriktiriliyor, mutfak atıkları ve evdeki plastik vb kaplar  değerlendiriliyor.

KrogerFeedback Survey to win free of cost $25 Kroger Gift Card

Mikro bahçeler, her gün taze, besleyici sebzelere doğrudan erişim sağlayarak, düşük gelirli ailelere vitamin, mineral ve bitki proteini ihtiyaçlarını karşılamasına izin verir. Ayrıca küçük artıların satışından ekstra gelir kaynağı da sunuyorlar.

Son Derece Üretken, Kolayca Yönetilebilir

Mikro bahçeler son derece üretken ve herkes tarafından kolayca yönetilebilir – kadınlar, erkekler, çocuklar, yaşlılar ve engelliler. FAO çalışmaları, bir metrekarelik bir mikro bahçenin aşağıdakilerden herhangi birini üretebileceğini göstermektedir:

Yılda yaklaşık 200 domates (30 kg)
Her 60 günde 36 adet marul
90 günde bir 10 lahana
Her 120 günde 100 soğan

Arazinin bulunmadığı yerlerde, sebzeler bahçe toprağı ile dolu bir kapta veya yer fıstığı kabukları, hindistancevizi lifi, pirinç kabuğu, iri kum veya laterit gibi yerel malzemelerden yapılmış bir “alt tabaka” içine ekilebilir. Alt tabakalar mevcut değilse, başka bir seçenek vardır: sebzeleri suda çözünür bir gübre ile zenginleştirerek yetiştirmek.

Düşük Gelirli Aileler İçin "Mikro Bahçe"lerin Önemi

Sadece bir metrekarelik bir alanda bir mikro bahçede yetiştiricilik yapabilirsiniz. Su gereksinimi mütevazidir, gelişmekte olan şehirlerde, iyi kalitede suyun çoğunlukla az olduğu ve pahalı olduğu önemli bir husustur. Bir yılda, bir metrekare mikro bahçe yaklaşık 1000 litre su tüketir veya günde 3 litreden azdır. Düzenli bir su temini sağlamak için mikro bahçeler de yağmur suyunu bir oluk ve boru sistemi üzerinden depolayabilirsiniz. Mikro bahçelerde hasat ekipmanlarına yapacağınız ufak harcamalardan sonra yağmur suyu hemen hemen hiç cep yakmaz ve genellikle şebeke suyundan daha kalitelidir. 20 metrekarelik bir çatıdan, yetiştiriciler her 100 mm yağmur için 2000 litre su toplayabilirler. Bu su, iki metrekarelik bir mikro bahçede yıl boyu yetiştiricilik yapılabilmesi için yeterlidir. Mikro bahçeleri verimli tutmak da oldukça basittir. Evsel organik atıklardan üretilen kompostla, hiçbir ücret ödemeden düzenli olarak gübrenizi oluşturabilirsiniz. Zararlılar, renkli yapışkan tuzaklar, böcek geçirmez ağlar ve fesleğen, maydanoz ve nane gibi böcekleri doğal olarak püskürten aromatik bitkiler gibi kimyasal olmayan yollarla kontrol edilebilir.

Kısaca; FAO mikro bahçe projesini Orta ve Güney Amerika ile Afrika ülkelerinde (Gabon, Namibya, Nijer, Senegal ve Ruanda) yaygınlatırmaya çalışıyor. Bu proje ile düşük gelirli ailelerin taze sebze tüketimi ihtiyaçlarını karşıladıklarını hatta ürettiklerinin fazlasını satarak para kazanmaya başladıklarını söylüyor. Elbette mikro bahçeler sadece şehirlerde yaşayan düşük gelirli ailelerin tercihi değil, aynı zaman da kendi besinini üretmek isteyen, bu işi hobi edinen, şehrin kalabalığından sıkılıp daha kırsal bir alan özlemi çeken ama bu alanlara gidemeyip hayalini evinin balkonun da balkon bahçeciliği yaparak yaşayan insanların da tercihi olmaya başladı.

Tavsiye: Limon, portakal, ağaç kavunu, greyfurt gibi meyvelerin kabuklarını atmayın, onlardan viyol yapabilirsiniz. Önümüz bahar, balkonunu mikro bahçeye dönüştürmek isteyenler için artık tohum ekimi zamanı. Şu sıralar tohumlarınızı çimlendirip, saksılara şaşırtmaya başlayabilirsiniz. Elinizde tohumlarınız varsa bu tohumları çimlendirirken viyol olarak turunçgil kabuklarını kullabilirsiniz. Bunun için kabuğu ortadan ikiye kesmeniz ve alt kısmını ufak bir delik açmanız yeterli. Çimlenen tohumlarınızı saksıya ya da toprağa viyol olarak kullandığınız turunçgil kabuğu ile birlikte dikebilirsiniz.

Kroger feedback customer satisfaction survey to win free fuel points

Düşük Gelirli Aileler İçin "Mikro Bahçeler"in Önemi
Görsel: yesilist

Aramızda mikro bahçe deneyimi olan varsa tecrübelerini yorum kısamında bizlerle paylaşabilir.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

1 Yorum
  1. Derya ÖZCAN yorumladı

    Mikro Bahçe konusu hep dikkatimi çekmiştir. Balkonumda mikro bahçem var. Taze olarak nane, soğan, fesleğen, reyhan ve kekik her daim elimin altında. Bu konudaki bilgiler dikkatimi çekti. Bu güzel bilgilendirme için teşekkür ederim.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.