Mavi Kasımpatı (Krizantem): Genetik Mühendisliği ile Artık Mümkün

1 2.543

Gerçek mavi çiçekler doğada nadir bulunurlar – sadece Gündüz Sefası çiçeği ve Delfinyum ( Hezaren) çiçeği gibi seçkin türlerde bulunurlar. Şimdi, araştırmacılar normalde pembe veya kırmızımsı çiçeğe iki gen ekleyerek gerçek bir mavi kasımpatı (krizantem) yarattılar. Yapılan çalışma diğer türlere de uygulanabilir; bu, mavi çiçek açmayı isteyen çiçekçilerin artık onları boyamak zorunda kalınmayacağı anlamına gelebilir. Mavi Kasımpatı çiçekleri artık uzak ufuklarda değil …

Tohoku Üniversitesi, Sendai, Japonya’daki bir bitki biyokimyacı olan Toru Nakayama, “Bu iş çok etkili” diyor. Gerçek bir mavi çeşidin mevcut olmadığı birkaç popüler ticari tür var, diye belirtiyor.

Hepimiz daha önce mavi çiçekler gördüğümüzü düşünüyoruz. Bazı durumlarda bu doğrudur. Ancak Royal Horticultural Society’nin renk ölçeğine (çiçekler için altın standart) göre – pek çok “mavi çiçek” gerçekten menekşe veya mor renkte görünüyorlar. Çiçekçiler ve bahçıvanlar sonsuza dek yeni renkler ve bitki çeşitleri ararlar ancak gül gibi popüler olan canlı mavi renklere sahip kesme süs bitkileri yapmak oldukça zordur. Gainesville’deki Florida Üniversitesi’ndeki bitki biyoteknoloji uzmanı Thomas Colquhoun, “Bunu uzun süredir yapmaya çalışıyoruz ve hiçbir zaman mükemmel sonuç vermedi” diyor.

Gerçek mavi, karmaşık kimyayı gerektirir. Yaprak, gövde ve meyvede bulunan antosiyaninler-pigment molekülleri, şekerler veya diğer atom gruplarına bağlı olarak bir çiçeğin kırmızı, mor veya maviye dönüşmesine neden olan halkalardan oluşur. Bunun yanında bitki hücresindeki koşullar da önemlidir. Yani bir delfin (Hezaren Çiçeği) gibi bir mavi çiçekten bir antosiyanini taşımak gerçekten işe yaramadı.

Tsukuba, Japonya’daki Ulusal Tarım ve Gıda Araştırma Örgütü’nden bir bitki biyologu olan Naonobu Noda, önce Canterbury Bell denilen mavimsi bir çiçekten bir geni krizantem çiçeğine koyarak bu sorunu çözdü. Gen proteini, çiçeklerin kırmızımsı yerine mor olarak görünmesini sağlamak için krizantemin antosiyanini değiştirdi. Mavi’ye yaklaşmak için, Noda ve meslektaşları daha sonra, mavi çiçek açan Mavi Kelebek Sarmaşığı çiçeğine ikinci bir gen ekledi. Bu genin proteini, antosiyanine bir şeker molekülü ekler. Bilim adamları, üçüncü bir gen eklemek zorunda kalacaklarını düşünüyorlardı, ancak krizantem çiçekleri sadece iki gen ile mavi rengini aldı ve bugün Science Advances‘de yayınlandı.

Waxing Salon In Dubai For Men

Mavi Kasımpatı (Krizantem): Genetik Mühendisliği ile Artık Mümkün

St. Paul Minnesota Üniversitesi’nden bir bahçe bilimcisi olan Neil Anderson, “Bu, elde edebilecekleri en iyi maviyi elde etmelerini sağladı” diyor.

Kimyasal analizler, mavi rengin sadece iki adımda geldiğini gösterdi, çünkü krizantemlerde modifiye antosiyanin ile etkileşen ve mavi renk oluşturan renksiz bir bileşen vardı. Colquhoun “Bir şans eseri oldu” dedi. Araştırmacılar şu ana kadar çiçeği mavimsi yapmak için daha fazla gen gerektireceklerini düşünüyorlardı diye ekledi Nakayama.

Noda ve meslektaşları için bir sonraki adım, üreme yapamayan ve çevreye yayılmayan, transgenik çiçeğin ticarileştirilmesini mümkün kılan mavikrizantemi yapmaktır. Ancak bu yaklaşım, dünyanın bazı yerlerinde büyük sorunlara neden olabilir. Çalışmaya dahil olmayan Amsterdam Üniversitesi’nden bir bitki moleküler biyoloğu Ronald Koes, “GMO [genetiği değiştirilmiş organizma] Avrupa’da bir sorun olmaya devam ettiği sürece mavi [çiçekler] zor ekonomik bir gelecekle karşı karşıya” görünmektedir. Fakat diğerleri, bu yeni mavi çiçeklerin hakim olacağını düşünüyor. Anderson, “Kesinlikle perakende çiçekçi için bir gelişme” dedi. “Dünya çapında çok piyasa değeri olacaktır.” яндекс

Çeviri: Popüler Tarım

Kaynak: http://www.sciencemag.org/news/2017/07/scientists-genetically-engineer-world-s-first-blue-chrysanthemum

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

1 Yorum
  1. Gamze yorumladı

    Süs bitkileri ve çiçekçilik alanında oldukça önemli olan bir çiçek, eminim bu renk ile işletmelere daha fazla gelir sağlayacaktır.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.