Eyfel Kulesi Artık Çevreci Oluyor

0 899

Eyfel Kulesi’nin yeni ve muhteşem rüzgar türbinleri

Eyfel Kulesi 1889’da inşa edildiğinde sadece 20 yıl dayanması planlanmıştı. Aradan geçen 126 yıl içinde kule defalarca yenilendi ancak en son eklemeler kesinlikle çevreci. Geçtiğimiz hafta Urban Green Energy adlı yenilenebilir enerji firması, kulenin metal kafesinin içine iki adet rüzgar türbini ekledi. Türbinler yerden 122 metre yüksekliğindeydi. Bu türbinler 10.000 kw/s, yıllık 10Mwh enerji üretecek, yani kulenin ilk katının ihtiyacını görecek kadar güç üretecek. Eyfel kulesi toplamda 6.7 GWh enerji tüketiyor. Bu katta restoranlar, bir hediyelik eşya dükkanı ve kulenin tarihini anlatan çeşitli sergiler yer alıyor. Üretilecek enerji katta bulunan mağazalara yetecektir.

Eyfel Kulesi Artık Çevreci Oluyor

Türbinler full hızda çalıştığında 40 desibel ses üretmektedir. Buda ıslığın desibeline eşittir. Türbinler kulenin çevreye olan etkisini azaltma amaçlıdır. Bu projeyle birlikte ayrıca kulenin aydınlatması Led ampüllerle yapılacaktır. İlk kattaki ziyaretçi alanının çatısına 10 metrekarelik güneş paneli kurulması planlanıyor. Paris’de önümüzdeki aylarda bu projeden ayrı olarak Paris’in belli caddelerinde ağaç şekline benzer rüzgar türbinleri kurulması planlanıyor.Paris bu yapılan projelerle karbondiksit salınımını %25 azalacakdır. Bunu ise yenilenebilir enerji ile sağlayacaktır.

Eyfel Kulesi Artık Çevreci Oluyor

Türbinler, kulenin çevre üstündeki etkisini azaltmayı hedefleyen bir planın parçası. Kuleyi işleten grup, bir yandan da kuleye yağmur suyu toplama sistemi, LED ışıklar ve güneş panelleri yerleştiriyor.

Elbette her şey Eyfel kulesinde olup bitmiyor. Günümüzde çevreci düşünce sistemi (geç de olsa) bir hayli benimsenmiş durumda. Bu düşünceden nasibini alan Paris’in diğer yerleri de giderek yeşilleniyor. İlerleyen günlerinde bazı sokaklara ağaç süsü verilmiş, kamuflajlı rüzgar türbinleri konacak. Yerleştirildikleri sokaklara enerji sağlamaları, sokak lambalarını aydınlatmaları bile bu projeyi hayata geçirmek için fazlasıyla yeterli bir neden.

Artık dünya ülkeleri enerjinin önemini biliyor ve enerji altyapılarının yanı sıra yenilenebilir enerji sistemlerine de büyük miktarlarda fon ayırıyorlar. Hatta çevreye o kadar değer vermeye başladılar ki artık benzin ve dizel araçları yasaklama kararı aldılar. Bunların yerine elektrikli otomobillerin kullanımını artırmaya çalışıyorlar.  Neyse lafı daha fazla uzatmadan sizleri Eyfel Kulesinde yer alan yeni türbinler ile baş başa bırakalım…

Aşağıdaki videodan halihazırda çalışan rüzgar türbinlerini görebilirsiniz.

Kaynak: https://popsci.com.tr/parisin-simgesi-cevreci-oluyor/

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.