Yer fıstığı kurutmak için geliştirilmiş yeni sensör sistemi

ARS tarafından geliştirilen bir nem izleme sistemi, tipik bir fıstık kurutma istasyonunda yılda 22.000 dolara kadar enerji maliyeti düşürebilir. Kredi: Jack Dykinga
0 1.101

Georgia’daki Ziraat Araştırma Servisi (ARS) mühendisleri fıstık üreticileri ve işlemcileri için binlerce dolar maliyeti düşürecek bir sensör ağı geliştirdiler.

Full Body Waxing With Best Dubai Waxing Services

Gürcistan’daki fıstık çiftçileri ürünlerini satarken, derecelendirilmesi ve fiyatlandırılması için satın alma noktasına getiriyorlar. Fıstıkların nem içeriği ölçülür ve eğer nem içeriği çok yüksekse fıstıklar, kurutmak için römorklara aktarılır. Kurutma işlemi birkaç saatten birkaç güne kadar sürebilir. İşlem boyunca fıstık sıcaklığı, hava sıcaklığı ve nemi belirli seviyelerde tutulmalıdır.

Yaklaşık 4 saatte bir, bir kişi römorkun tepesine tırmanarak, fıstık örnekleri almak, onları kabuklamak ve yer fıstığı çekirdeklerinin nem içeriğini ölçmek zorundadır. Aynı nem ölçer türleri yaklaşık 50 yıldır kullanılmaktadır ve çiftçiler ve yerfıstığı işleme sanayi, kurutma sürecini izlemek ve daha yakından takip etmek için daha profesyonel bir yol istediler.

Atina’daki bir ARS elektroniği mühendisi olan Samir Trabelsi, “İyileştirilmiş teknolojiler için yıllarca ilgi gördük. Hem Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fıstık üreticileri hem de son zamanlarda denizaşırı ülkelerdeki yetiştiriciler.” diyor.

Doğru kurutma çok önemlidir. Fıstıklar az kuruduysa, fazla kuruyorsa veya çok yavaş veya çok hızlı kuruyorsa, kalitesini düşürür ve daha düşük bir fiyatla satar.

Geliştirilmiş yer fıstığı kurutma için yeni sensör sistemi
ARS bilim insanları, yer fıstığı kurutma römorklarında kullanılmak üzere yeni bir nem izleme sistemi geliştirdi. Kredi: Samir Trabelsi

Önceki araştırmalarda, ziraat mühendisi olan Trabelsi ve Micah Lewis, römorkların içindeki ve dışındaki sıcaklık ve nem seviyelerini izleyen bir sensör ağı tasarladı. Ağ, dış hava sıcaklığını, nem seviyelerini ve fıstık nem seviyelerini etkileyebilecek rüzgar hızlarını izleyen bir hava istasyonuna bağlanarak verileri alabiliyor.

Trabelsi ve Lewis, yakın tarihli çalışmalarında, bir bilgisayara veya akıllı telefona gönderilebilen gerçek zamanlı ürün-nem ölçümleri vermek için bir teknoloji geliştirdiler. Bu şekilde, fıstıklar yeterince kurutulduğunda operatörler, üfleyicileri derhal kapatmaları gerektiğini bilirler. Bir diğer faydası, herhangi birinin fıstıklarda nem içeriğini kontrol etmek için römorkun tepesine tırmanması gerekmiyor.

Trabelsi ve Lewis, gerçek zamanlı izleme kapasitesinin tipik bir kurutma istasyonunda yılda 22.000 dolara kadar enerji maliyeti düşürebileceğini gösterdiler. Gürcistan’ın 130 fıstık satın alma noktası bulunduğunu düşünürsek bu önemli bir tasarruf. Trabelsi, yer fıstığı yetiştiricileri özel sektöre ait istasyonları kullanmak için para ödediğinden, teknolojinin yetiştiriciler için ücretleri düşürmesi gerektiğini belirtiyor.

Sonuçlar, Kurutma Teknolojisinde yayımlandı: Uluslararası bir Dergidir.

Trabelsi ve Lewis, “kurutma vagonları” son yıllarda iki katına çıktığından, daha büyük römorklarda sensörlerin etkinliğini de değerlendirdi. Applied Engineering in Agriculture’da yayınlanan sonuçlara göre, dört hasatın üzerinde, sensörler kurutma üniformitesini belirlemek için halihazırda kullanılan sayaçlardan daha iyi performans gösterdi. Fakat optimum sayıda sensör sayısı, daha büyük römorklar için henüz belirlenmemiştir.

Trabelsi, pazara geliştirdiği teknolojiyi sunmak için bir ortakla birlikte çalışıyor. Ayrıca, fıstık üreticileri (sadece işleme sanayi için değil) teknolojiyi karşılayabilmeleri ve kendi kurutma işlemlerini izleyebilmeleri için daha ucuz bileşenleri araştırıyor.

Çeviri: Levent KIRCA | Tarım Haberleri

Kaynak: https://phys.org/news/2017-07-sensor-peanut.html

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.