Dünyanın En Kirli 135 Ülkesi Belli Oldu. Peki Türkiye Kaçıncı Sırada?

2 27.427

Dünyanın En Kirli 135 Ülkesi Belli Oldu. Peki Türkiye Kaçıncı Sırada?

Çevre ve doğa kirliliğinin her geçen gün artmaya devam ettiği dünyamızda, istatistiki çalışmalar da sorunların tespiti noktasında önem taşıyor. Bu noktadan hareketle geniş çaplı bir araştırma yapan Eco Expert, oldukça ayrıntılı bir çevre kirliliği haritası hazırlamış.

Eco Experts adlı organizasyonun oluşturduğu, türünün tek örneği olan harita, dünyadaki en kirli ülkelerinin hangileri olduğunu ortaya çıkarıyor.

İngiltere’de bulunan firmanın uzmanları, hangi coğrafi bölgelerin en kirli olduğunu tespit etmek için hava kirliliği, karbon salınımı, enerji tüketimi ve ülkelerin yenilenebilir enerji kaynaklarına olan bağlılıkları gibi konularla ilgili 135 ülkeden veri toplamışlar. Firma uzmanları aynı zamanda kötü hava koşulları nedeniyle kaç insanın zarar gördüğünü de hesaba katmışlar. Netice itibariyle hangi ülkelerin doğaya en çok zarar verdiklerini ve insan sağlığına en yüksek seviyede tehdit oluşturduklarını tespit edebilmişler.

Inhabitat’ın bildirdiğine göre en yüksek hava kirliliği seviyeleriyle Suudi Arabistan, dünyanın en zehirli ülkesi olarak birinci sıraya oturmuş. Kuveyt, Katar, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi diğer petrol zengini ülkeler de listenin ilk sıralarında yer alıyorlar.

Türkiye ise Dünyanın En Kirli 135 Ülkesi arasında kirlilik oranı 76 ile 90 arasında yer alıyor. Yani durum pek de iç açıcı değil.

Amerika Birleşik Devletleri Kanada, Çin ve hatta Rusya gibi ülkelerin önünde, 66. ülke olarak yer alıyor. Bununla birlikte sıralama itibariyle Hindistan ve İngiltere’den daha kötü durumda. Aynı zamanda İzlanda ve Norveç’in diğerlerine oranla daha yüksek miktarda enerji kullandığı da tespit edilmiş. Bir diğer ilginç nokta ise en az hava kirliliği olan ülkelerin Afrika’da bulundukları gerçeği. Sırasıyla Kenya, Tanzanya, Etiyopya, Mozambik ve Kamerun listenin en temiz ülkeleri olarak yer alıyorlar.

En Çok Kirli 10 Ülke

Dünyanın En Kirli 135 Ülkesi Belli Oldu. Peki Türkiye Kaçıncı Sırada?

En Az Kirli 10 Ülke

Dünyanın En Kirli 135 Ülkesi Belli Oldu. Peki Türkiye Kaçıncı Sırada?

Dünyanın En Kirli 135 Ülkesi Belli Oldu. Peki Türkiye Kaçıncı Sırada? Dünyanın En Kirli 135 Ülkesi Belli Oldu. Peki Türkiye Kaçıncı Sırada? Dünyanın En Kirli 135 Ülkesi Belli Oldu. Peki Türkiye Kaçıncı Sırada? Dünyanın En Kirli 135 Ülkesi Belli Oldu. Peki Türkiye Kaçıncı Sırada?

Dünyanın En Kirli 135 Ülkesi Belli Oldu. Peki Türkiye Kaçıncı Sırada?

Dünyanın En Kirli 135 Ülkesi Belli Oldu. Peki Türkiye Kaçıncı Sırada?

UKRAYNA-ÇERNOBİL: Dünyanın en kirli ülkesi Ukrayna Çernobil’in yaralarını hala sarabilmiş değil. Çernobil’den etkilenen Türkiye’de de hala tehlike devam ediyor. Çernobildeki radyoaktif metaller kirliliğin baş sebebi. Bu metaller Nagasaki’nin 100 kat fazla. Yani Çernobil’deki radyasyon Nagazaki’nin 100 katı.

RUSYA-DZERZİNK:  Rusya’nın bu kentindeki kirliliğin sebebi soğuk savaş döneminden kalma imalat kalıntıları. Kimyasal silah kalıntılarının sebep olduğu kirlilik insanları tehdit ediyor. Dzerzink’de kişi başına 1 ton kimyasal silah kalıntısı düşüyor.

DOMİNİK CUMHURİYETİ-HAINA: Haina’da yaşanan kirliliğin sebebi bir tür çevre kirliliği. Haina’ya özel bir tür hastalığın da görüldüğü Donimik Cumhuriyeti’nde hastalığın tedavisi için dünyadan yardım istendi. Dünya sağlık örgütleri adını bile koyamadıkları bu hastalık için çalışmalarını sürdürüyor…

ZAMBİA-KABWE: Kabwe’deki kirliliğin baş sebebi kurşun. Kurşun madeninin bol olduğu ülkede ve Kabwe’de insanlar kurşun zehirlenmesiyle karşı karşıya. Kurşun zehirlenmesinin önüne geçilmeye çalışıyor.

PERU-LO OROYA: Peru’daki Le Oraya şehri de maden kurbanı. Bilinçsizci çıkarılan yeraltı madenleri toksik emisyonların yayılmasıyla insanlar hastalanıyor. En çok etkilenenler ise çocuklar. Şu anda 35 bin çocuk hasta…

ÇİN – LİNFEN: Linfen’den çıkarılan madenler Çin Hükumetinin en büyük sorunu. Madenlerin azalmasıyla baş gösteren sorun atık madenler yakılarak giderilmiş ama yakılan atıklar hastalıklara davetiye çıkarmış. Atıkların suya karışması hastalıklar getirmiş. Havadaki zararlı gazların da çokluğu Linfen’de büyük tehlike…

KIRGIZİSTAN- MAİLUU SUU: Burada devam eden uranyum işletmeciliği en büyük sorun. Uranyum işletilen yerlerin çokluğu nedeniyle bütün kent sanki bir bomba görüntüsü veriyor. Kentte 1.96 milyon metreküp radyoaktif metal var. Dünya Sağlık Örgütü bu konuya el attı ve bu kentte çalışmalar yapıyor…

Kaynak: webtekno.com
Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

2 Yorum
  1. Teoman Yurtsever yorumladı

    Sanırım covid-19 salgınından sonra bu sıralama sert bir şekilde değişmiştir. Ülkelerin dışarı çıkma yasağı kısıtlamaları ve fabrikalarının bir çoğunun kapatılması bizler için kötü ancak dünya için harika oldu. Dünya nefes almaya başladı

  2. Murat yorumladı

    Haklısın kardeş. Şer gördüğümüz bazı şeyler hayra çıkabiliyor.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.