Meyve toplama robotları mevsimlik işçilerin yerini alabilir mi?

Meyve toplama robotları mevsimlik işçilerin yerini alabilir mi?
0 998

Essex Üniversitesi’ndeki robotik uzmanları, dünyaca ünlü reçel üreticileri Wilkin & Sons of Tiptree ile birlikte çilek bahçeleri için meyve toplama robotları üzerinde çalışıyor.

İngiltere’de çilek yetiştiriciliği önemli bir sanayi kolu. Ülkede özellikle reçel olarak çokça tüketilen meyve, yıllık 1,1 milyar Sterlin (9,63 milyar Lira) değerindeki yumuşak meyve sektörünün önemli bir parçasını oluşturuyor.

Ancak çilek üreticileri yeni ve büyük bir problemle karşı karşıya. Problem, üretilen çilekleri toplayacak yeterince işçi bulamadıkları için ürünlerinin tarlada kalıyor olması. Son yıllarda üretilen çileklerin yaklaşık yüzde 20’si toplanmıyor.

Elbette durum ülkemizde olduğu gibi köyden kente göçle alakalı değil. Önceden ülkede çilek toplama işini genellikle Romanya ve Bulgaristan’dan gelen yaklaşık 18 bin mevsimlik işçi yapıyordu. Ancak bu ülkelerde azalan işsizlik oranı artık İngiltere’ye çilek toplamaya gelen kişi sayısını azalttı. Bu da yetmiyormuş gibi İngiltere’de Brexit’in gerçekleşmesiyle birlikte artık mevsimlik işçi olarak Birleşik Krallık’ta çalışmak çok daha zor hale gelmiş olsa gerek.

Bu sebeple Essex Üniversitesi Bilgisayar Bilimi ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Vishuu Mohan öncülüğünde bir ekip, reçel üreticisi Wilkin & Sons ile iş birliği yaparak çilek toplayacak robot geliştirme çalışmalarına başladı.

Bu robotların insanların yanında ve tüm hava koşullarında (yağmurlu, rüzgarlı, güneşli gibi) çalışabilmesi planlanıyor. Robotların çilekleri, bu hassas meyvelere zarar vermeden hasat etmesinin yanı sıra meyvenin olgunluğunu, hastalık ve zararlı bulaşık olup olmadığını ve meyve boyutlarını da belirleyebilmesi gerekiyor.

İnsan gibi çalışmayı öğreniyorlar

Essex’de, Bilgisayar Bilimi ve Elektronik Mühendisliği Okulu’ndan Dr. Vishuu Mohan öncülüğünde yapılan araştırma, robotların yumuşak meyveler toplayabilecekleri, inceleyebilecekleri doğal, yapılandırılmamış ortamlarda nasıl çalışabileceklerini inceleyen büyük bir projenin parçası. 

işin zor kısmı, meyvelerin farklı şekil, büyüklük ve olgunlukta olmalarının yanı sıra yaprakların arkasında gizli kalmış olan meyvelerin olması. Ayrıca tipik bir endüstriyel ortamın aksine, çevre şartları sürekli değişiyor (güneşli, rüzgarlı, yağmurlu gibi). Bu nedenle, yapılandırılmamış ortamlarda hassas manipülasyon bugün robotik için büyük bir zorluk oluşturuyor.

Halihazırda her yıl Tiptree’de, çilekleri olgunluk, hastalık ve büyüklük açısından kontrol etmek için yarım saniyeye sahip insanlar tarafından bir milyar çilek toplanıyor.

Nitelikli insanlar onu zahmetsiz buluyor, fakat aynı şeyi yapan bir sistem kurmaya çalıştığımızda karmaşıklık, dokunuş, kuvvet ve hareketin entegrasyonu ve bunun üzerine öğrenme ve uyum sağlama yeteneği gerekiyor” dedi.

Wilkin & Sons’daki Çiftlikler Genel Müdürü Andrey Ivanov yaptıkları ortak çalışmayla ilgili olarak, “Bu çığır açan proje için Essex Üniversitesi ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Meyve toplama basit bir iş gibi görünebilir ancak meyveyi, meyveye değmeden toplamak zor olacaktır. Yetiştirdiğimiz meyvelerin her zaman müşteriye mükemmel durumda ulaştığından emin olmalıyız.


Kaynak: University of Essex

 

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.