Bu Teknik İneklerde Embriyonik Kök Hücrelerin İzole Edilmesini Sağlayabilir

İnek embriyonik kök hücreleri daha üretken hayvanlara sahip olunmasını sağlayabilir.
0 503

35 yıldan fazla bir süredir, bilim adamları ineklerde embriyonik kök hücrelerin büyük bir başarı elde etmeksizin izole etmeye çalışıyorlar. Doğru koşullar altında, embriyonik kök hücreler süresiz olarak büyür ve genetik olarak üstün inek yaratmak için büyük etkileri olan başka herhangi bir hücre türünü veya dokusunu geliştirebilirler.

Bu hafta Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan bir çalışmada, University of California, Davis’deki bilim insanları, hemen hemen her girişiminde kök hücreleri etkin bir şekilde türetebilecekleri yeni bir kültür sistemi geliştirdiler.

Sığır gibi büyük hayvan türlerinden embriyonik kök hücrelerin üretilmesi genetik test, genom mühendisliği ve insan hastalıklarının incelenmesi için çok önemlidir. Hücreler, insanlardaki kök hücre tedavileri için daha iyi bir model sunabilir. Fareler ve sıçanlar bazen bazı terapilerin insanlar üzerinde çalışıp çalışmayacağını göstermek için küçük canlılardır.

Hızlı Bir Şekilde Üstün İnek Yetiştirmek

Araştırmacılar kök hücre dizilerinden gametler veya spermler ve yumurta hücreleri üretebilirlerse, sonuç çok iyi olabilir. Bu tür “in vitro” ıslah genetik olarak üstün sığır yetiştirme süresini azaltabilir.

UC Davis’in Tarım ve Çevre Bilimleri Yüksekokulu Hayvan Bilimleri Bölümü’nden doçent olan Pablo Ross, “Genetiği büyüklük sırasına göre değiştirebiliriz” dedi.

Bu Teknik İneklerde Embriyonik Kök Hücrelerin İzole Edilmesini Sağlıyor
Embriyonik kök hücrelerin öncülü olan İç Hücre Kütlesi olan inek blastosisti kırmızı lekeli. Kredi: Pablo Ross / UC Davis.

Bilim adamları nesiller boyu süren gelişme sürecini hızlandırabilir. Ross, “İki buçuk yıl içinde, size 25 yıl eşlik edecek bir ineğiniz olabilir. Geleceğin inekleri bu şekilde olacak. Bunu düşünmek bizi çok heyecanlandırıyor.

Gelecekteki inekler, daha kaslı, daha fazla süt üreten, daha az metan yayan veya küresel ısınmanın neden olduğu sıcak iklimlere daha iyi adapte olan inekler olabilir.

Ross, “Sığır endüstrisinin daha sürdürülebilir olmasına yardımcı olan bulguları öngörüyor. “Daha etkili olan ve refah düzeyinin arttığı, daha fazla hastalık direncine sahip olan hayvanlar herkes için daha iyi” dedi.

Bu Teknik İneklerde Embriyonik Kök Hücrelerin İzole Edilmesini Sağlıyor
Bir inek embriyonik kök hücre kolonisi. Kredi: Pablo Ross / UC Davis

Bilim insanları hayvanlar üzerinde uzun yıllardır çalışıyor. Bu çalışmaların bir kısmı insan hastalıklarına tedavi arayışı içinken bir kısmı da doyumsuz sanayiyi doyurmak için. Hayvanlar üzerinde bu tür değişimlere siz nasıl bakıyorsunuz? 25-30 yıl yaşayan ve sürekli size süt veren hayvanlarınız olsun ister miydiniz?

Kaynak: Popüler Tarım

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.