Popüler Tarım
"Saban Kılıçtan Üstündür"

Çiçekli Bitkiler Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Kredi: pexels.com
0 3.021

Yeni UCL liderliğindeki araştırmanın sonucuna göre, çiçekli bitkiler büyük olasılıkla 149 ile 256 milyon yıl önce ortaya çıktı.

New Phytologist’te İngiltere ve Çin’den araştırmacılar tarafından yayınlanan bu çalışma, çiçekli bitkilerin önceki moleküler çalışmaların önerdiği kadar yaşlı olmadığını ve fosil kayıtlarının gerçek anlamda yorumlanması kadar genç olmadığını gösteriyor.

Bulgular moleküler verilere ve fosil kayıtlarına dayanan tamamlayıcı çalışmaların gücünü ve milyonlarca yıl önce evrimsel dinamikleri derinlemesine anlamaya yönelik evrimsel zaman çizelgelerini ortaya koyan farklı yaklaşımların altını çiziyor.

Çalışmanın baş yazarı Dr. Jose Barba-Montoya (UCL Genetics, Evolution & Çevre), “Çiçekli bitki evriminin moleküler verilerden ve fosil kayıtlarından elde ettiği tahminler arasındaki çelişki tartışmalara neden oldu ve Darwin bu grubun kökenini ‘iğrenç bir gizem’ olarak nitelendirdi.

Çiçeklerin orijin zamanın gizemini çözmenin anahtarını ortaya çıkarmak için, çiçekli bitkilerin genetik yapısını ve mutasyonların genomlarında biriktirilme oranını dikkatle analiz ettik.

Fosil kayıtlarının objektifi vasıtasıyla, çiçekli bitkiler birdenbire çeşitlenerek, tozlayıcılar, otoburcular ve predatörlerin patlayıcı ortak evrim geçirdiği bir Cretaceous Terrestrial Devrimi ortaya çıktı.

Bununla birlikte, moleküler saat araştırmaları çalışmaları, çiçekli bitkiler için daha eski bir kaynak olduğunu ve fosil kayıtlarında belgelenmeyen çiçeklerin şifreli bir gelişimini ima ettiğini ileri sürdü.

Bristol School of Earth Science Üniversitesi’nden Profesör Philip Donoghue ve çalışmanın diğer yazarları, “Bu iki yaklaşım arasındaki tutarsızlık hem paleontolojik hem de moleküler evrimsel zaman ölçeğinde hatalı bir hassasiyetin eseridir.

Paleontolojik zaman çizelgeleri, bileşen dalları için en eski fosil kanıta dayalı, bitkiler ailesinin ağacını jeolojik zamanla kalibre eder. Moleküler zaman çizelgeleri, fosil kayıtlarındaki boşlukların üstesinden gelmeyi amaçlayarak, türler arasındaki genetik uzaklıklar için genomlardan ek kanıtlar kullanarak bu yaklaşımı geliştirir.

Profesör Ziheng Yang (UCL Genetics, Evolution & Environment), “Moleküler zaman ölçeği ile ilgili önceki çalışmalar, deneysel değişkenlerin etkilerini keşfetmekte başarısız oldu ve bu nedenle çiçekli bitkiler için muhtemel yaşı yanlış bir şekilde tahmin ediyorlar” dedi.

Profesör Donoghue, “Benzer şekilde, fosil kayıtlarının yorumları, eksikliklerini evrim tarihinin bir arşivi olarak tam olarak görmemiştir; yani çiçekli bitkiler için yapılan en eski fosil kanıtları, ilkel olmayan çiçekli bitkiler soylarından gelmektedir” dedi.

Araştırmacılar, çiçekli bitki çeşitlendirmesinin zaman çizelgesine değinen 644 taksonlu 83 genin bir veri kümesinin yanı sıra kapsamlı bir fosil kanıtı seti de dahil olmak üzere birçok çiçekli bitki grubu için geniş bir genetik veri koleksiyonu derledi.

Dr Mario dos Reis (Londra’nın Queen Mary Üniversitesi’nde Biyolojik ve Kimyasal Bilimler Okulu), “Evrimsel oranın zamanla nasıl değiştiğini modellemek için fizik ve matematik araçları vasıtasıyla Bayesian istatistiksel yöntemler kullanarak, çiçekli bitki yaşının tahminlerinde geniş bir belirsizlik olduğunu ortaya koyduk. Bunların hepsi grup için erken ve orta Kretase kökenli” diyor.

Kaynak / Derleme: Popüler Tarım

Daha Fazla Bilgi İçin: Jose Barba-Montoya et al, Constraining uncertainty in the timescale of angiosperm evolution and the veracity of a Cretaceous Terrestrial Revolution, New Phytologist (2018). DOI: 10.1111/nph.15011

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.