1 milyar hektarlık orman, iklim krizinin kontrol edilmesine yardımcı olabilir

1 milyar hektarlık bir orman eklemek, küresel ısınmanın kontrol edilmesine yardımcı olabilir
1 604

Küresel sıcaklıklar, mevcut eğilimler devam ederse 2030 kadar erken sanayi öncesi seviyelerin 1,5 °C üzerine çıkabilir. Bu durumu düzeltmek için ağaçlar bu “iklim krizi“ni engellemeye yardımcı olabilir.

Yeni bir analiz, yaklaşık 1 milyar hektarlık bir orman eklemenin, 1800’lerden bu yana atmosfere eklenen yaklaşık 300 gigaton karbon insanının üçte ikisini kaldırabileceğini ortaya koydu.

College Üniversitesi’ndeki Maryland Üniversitesi’ndeki bir karbon depolama araştırmacısı Laura Duncanson, “Ormanlar, iklim değişikliğine karşı en büyük doğal müttefiklerimizden birini temsil ediyor, iklim krizi konusunda bize yardımcı olabilirler” diyor. Yine de, “Bu, doğal olarak restore edilmiş karbon ormanlarının yakalayabileceği kuşkusuz basitleştirilmiş bir analizdir ve onu kurtarıcı olarak kabul etmemeliyiz” diye uyarıyor.

Birleşmiş Milletler Hükumetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nin son raporunda, küresel ısınmanın 2050 yılına kadar 1,5 °C’ye sınırlandırılmasına yardımcı olmak için 1 milyar hektarlık orman eklenmesi önerildi. Zürih’teki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü Ekolojistleri ortak yazarlar Jean-Francois Bastin ve Tom Crowther, bugünün dünyasının bu kadar fazladan ağacı destekleyip desteklemediğini ve hepsinin nereye dikilebileceğini bulmak istedi.

Büyük bir problem olan iklim krizi için uydu fotoğrafları ve daha fazlası

Mevcut orman kapsamı için yaklaşık 80.000 uydu fotoğrafı analiz ettiler. Ekip daha sonra gezegeni 10 parametre üzerinden toprak ve iklim özelliklerine göre sınıflandırdı. Bu, farklı orman türleri için aşağı yukarı uygun alanlar tanımlamış. Tarım veya şehirlerin hakim olduğu ormanları ve alanları çıkardıktan sonra, gezegenin ne kadarında ağaçların filizlenebileceğini hesapladılar.

Araştırmacıların raporuna göre, dünya doğal olarak 0.9 milyar hektar ek ormanı (Amerika Birleşik Devletleri’nin bir alanı olan) var olan kentsel veya tarım alanlarını etkilemeden destekleyebilir. Bu ağaçlar, 2018 yılında küresel olarak salınan miktarın yaklaşık beş katı olan önümüzdeki yıllarda 205 gigaton karbon tutabilir.

1 milyar hektarlık bir orman eklemek, küresel ısınmanın kontrol edilmesine yardımcı olabilir
Dünyanın yeni ormanları destekleyebileceği yer burasıdır. Harita mevcut ormanları, kentsel alanları ve tarım alanlarını kapsamaz. J. BASTIN, ET. AL, BİLİM 365, 76, 2019

Tempe’deki Arizona Eyalet Üniversitesi’nden ekolojist Greg Asner, araştırmaya dahil olmayan “Bu çalışma ormanların bizim için yapabileceklerinin büyüklüğünü kapsıyor” diyor. “İnsanlığın iklim azaltma hedeflerimize ulaşması için bir rol oynamaları gerekiyor.

Ağaç dikerek ormanlaşmayı sağlamak tek başına karbon tutmaya yetmez. Ormanlar, gelişmiş biyoçeşitlilik, iyileştirilmiş su kalitesi ve azaltılmış erozyon da dahil olmak üzere birçok ek avantaj sağlar. Crowther, bu ölçekte orman restorasyonunun maliyetinin ne kadar olacağını tahmin ediyor, ancak bir ağacın fiyatı yaklaşık 0.30 dolarak göre, Crowther kabaca 300 milyar dolar olabileceğini söylüyor.

Gelecekte ne kadar karbonu, ormanlarının depolanabileceğini kesin olarak bilinmeyebilir, ancak  NASA uzayda yeni araçlara sahip (tıpkı Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki Global Ekosistem Dinamiği Araştırması (GEDI) gibi). Elde edilecek veriler, mevcut yer üstü karbon depolama tahminlerine ihtiyaç duyulan hassasiyeti sağlayacaktır.

Duncanson, “GEDI ile bu kağıdı basamak taşı olarak alabilir ve çok daha doğru karbon tahminleri ile bilgilendirebiliriz” diyor. “Büyük ölçekli karbon toplamları konusunda her zaman büyük belirsizlikler olmuştur, ancak yakında daha zengin verilerimiz var.”

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım | Bilim Haberleri


Kaynak: https://www.sciencemag.org/news/2019/07/adding-1-billion-hectares-forest-could-help-check-global-warming

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

1 Yorum
  1. Yunus Emre yorumladı

    Bu ağaç dikmek işe yarayabilir ancak çalışma esnasında acaba şu durum baz alındı mı? Bu ağaçlar diyelim ki 10 yılda kendine gelecek, büyüyecek. Bu süre zarfında kaç adet ağaç kesilecek. Bu dikilen ağaçlar 10 yıl içinde kesileceklerin mi yerini alacak yoksa kesilecekler hesaplanarak mı bu sayı belirlendi.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.