Afrika Kıtasının Bölünme Süreci Başlamış Olabilir!

0 751

Kenya ülke sınırları içerisinde yaşanan çatlak, tıpkı geçmişte kıtaların bölündüğü gibi gelecekte bölünmesi öngörülen Afrika kıtasının bölünme süreci nin başlamış olmasına işaret ediyor olabilir.

İçinde yaşadığımız mavi noktada bazı yönlerden değişimler bizim için neredeyse fark edilemez olsa da, Dünya sürekli değişen bir gezegendir. Levha tektoniği bunun iyi bir örneğidir.

Dünyanın litosfer (kabuk ve mantonun üst kısmı tarafından oluşturulan) bir dizi tektonik levhaya ayrılmıştır.Bu plakalar statik değildir, ancak viskoz bir astenosfer üzerinde “kayma”, değişen hızlarda birbirlerine göre hareket ederler.

Tam olarak bu hareketin arkasında hangi mekanizmaların olduğu tartışılmaktadır, ancak astenosferde konveksiyon akımlarını ve plakalar arasındaki sınırlarda üretilen kuvvetleri içermesi muhtemeldir. Bu kuvvetler, plakaları basitçe hareket ettirmez, aynı zamanda plakaların yırtılmasına, bir yarık oluşturmasına ve potansiyel olarak yeni plaka sınırlarının oluşturulmasına neden olabilir. Doğu Afrika Rift sistemi, bu duruma çok iyi bir örnektir.

Doğu Afrika Rift Vadisi, kuzeydeki Aden Körfezi’nden güneyde Zimbabve’ye doğru uzanıyor ve Afrika plakasını iki eşit olmayan kısma ayırıyor: Somalili ve Nubya levhaları. Etiyopya, Kenya ve Tanzanya boyunca devam eden yarık vadisinin doğu kolu boyunca faaliyetler, güney-batı Kenya’da büyük çatlağın aniden ortaya çıkmasıyla belirginleşti.

Kenya’nın güneybatısında aniden ortaya çıkan, artmaya devam eden ve kilometrelerce uzanan derin çatlak, bilim insanları tarafından Afrika kıtasının bölünme sürecinin başlangıcı olarak değerlendiriliyor.

Afrika Kıtasının Bölünme Süreci Başlamış Olabilir!
Görsel: Doğu Afrika’nın Büyük Yarık Vadisi

Geçtiğimiz dönemlerde de metrelerle ölçülen yarıkların oluştuğu Kenya’da gözlemlenen bu yeni çatlak ve yarıklar hem uzun mesafeler boyunca gözle görülebilir hale geldi, hem de bilim insanları tarafından Afrika kıtasının ikiye bölünüp yeni bir okyanusun ortaya çıkma sürecinin başlangıcı olarak nitelenir oldu.

50 Kroger Feedback Fuel Points are waiting for you

Videodan da görebileceğiniz üzere durum oldukça ciddi görünüyor. Bununla birlikte, sürecin kısa vadede gerçekleşecek bir şey olmadığını belirtmeliyiz. En iyi ihtimalle bu sürecin gerçekleşmesinin milyonlarca yıl alacağı konuşuluyor.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım


Kaynaklar

Afrika Kıtası’nın İkiye Bölünme Süreci Başlamış Olabilir! – http://www.webtekno.com/afrika-kitasi-nin-ikiye-bolunme-sureci-baslamis-olabilir-h43812.html

Big crack is evidence that East Africa could be splitting in two – https://edition.cnn.com/2018/04/05/africa/crack-africa-rift-valley-continent-splitting-two/index.html

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.