Çiçeği İçin Güneşi Kovalayan Robot Saksı

artık çiçeklerde özgür

Çiçeği İçin Güneşi Kovalayan Robot Saksı
0 1.340

Bitkiler ışığa doğru yönelme hareketi (fototropizm) yapsalar da aslında insanlar ya da diğer canlılar gibi hareket edemezler. Dallarını ve yapraklarını güneşe doğru uzatıp hayatta kalmaya çalışıyorlar ve bu nedenle de birbirleri ile sık sık rekabete giriyorlar. Peki, ya bitkilerin hareket etmesini sağlayacak bacakları olsaydı?

Çiçeği İçin Güneşi Kovalayan Robot Saksı
Görsel: vincorss

Çinli robotist ve aynı zamanda bir girişimci olan Sun Tiangi bitkilere yardımcı olabilmek için harekete geçti. Vincross isminde bir şirkete sahip olan Tiangi, altı bacaklı, hareket edebilen ve sırtında bir çiçek taşıyabilen bir robot saksı üretti.

Robot saksı çiçeğin ihtiyaçlarını karşılıyor

Kafasında sukulent taşıyan bir yengece benzeyen robotun amacıysa taşıdığı bitkinin yeterli gün ışığı almasını sağlamak. Gece görüşüne sahip 720 piksel kamerası ve kızılötesi özelliği ile Hexa adı verilen robot sensörleri sayesinde gerektiğinde güneş ışığına ilerliyor, yeterli gün ışığı aldıktan sonra gölgeliğe çekilebiliyor. Hatta bitki suya ihtiyaç duyduğunda minik bir dans şovu sergileyerek sizi bitkiden haberdar ediyor.

Çiçeği İçin Güneşi Kovalayan Robot Saksı
Görsel: vincorss

Bu robotu tasarlarken nelerden ilham aldığı üzerine açıklama yapan Sun Tiang, 2014 yılında gölgede kalmış ölü bir ayçiçeğini gördükten sonra bitkileri hareketlendirmek istediğine karar verdiğini belirtiyor. Eğer ölü ayçiçeği bulunduğu yerden 10 metre daha ileride olsaymış diğer ayçiçekleri gibi sağlıklı olabilecekmiş.

Bitkilere hareket özgürlüğü

Doğadaki en düşük seviyede özgürlüğe sahip olan bitkilerin yaşamlarına renk katmak için gelişen teknoloji ile bitkilerin hayatlarını değiştirmeye karar veren Tiangi, geliştirdiği robotu insanlardan örnekler ile anlatıyor. İnsanlar gelişen teknoloji ile bisiklet, tren, araba ve uçak gibi araçlarla daha da özgür olmaya başladı. O halde insanlara hareket özgürlüğü veren bu teknolojik gelişmeler neden bitkilere de aynı özgürlüğü sağlamasın?

Çiçeği İçin Güneşi Kovalayan Robot Saksı
Görsel: vincorss

Akıllı ev teknolojilerine yönelik bir robot olan Hexa, yoğun iş temposundan dolayı evde bitki yetiştiremeyenlere yardım edebilir. Ayrıca evde yetiştirilen bitkilerin daha verimli ve sağlıklı büyümesini sağlayabilir. Siz işteyken bitkileriniz evde güneş partisi yapıyor olacaklar… Umarız bu tür gelişmeler teknoloji ile doğa arasındaki ilişkiyi olumlu yönde etkiler ve doğa sürdürülebilir hale gelir…

Çiçeği İçin Güneşi Kovalayan Robot Saksı
Bitkisi için yeterli güneşi alan robot saksı, onu gölgeye taşıyor. Görsel: vincorss

Hexa’nın nasıl çalıştığını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım

Kaynak: https://forum.vincross.com/t/remaking-sharing-human-technology-with-plants-with-hexa/596

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.