Gerekli önlemleri alırsak 10 milyar insanı beslemek mümkün

Gerekli önlemleri alırsak 10 milyar insanı beslemek mümkün. Credit: pixabay
0 453

Yeni bir çalışma bulgusu, 2050 yılına kadar 10 milyar insanı sürdürülebilir bir şekilde beslemek için, daha sağlıklı ve bitkisel temelli diyetlere doğru küresel bir değişim, gıda kaybını ve israfı yarı yarıya azaltarak ve tarım uygulamalarını ve teknolojilerini geliştirmeyi gerektiriyor.

Araştırmacılara göre, bu seçeneklerin benimsenmesi, iklim değişikliği, tarım arazilerinin kullanımı, tatlı su kaynaklarının çıkarılması ve ekosistemlerin gübre uygulamalarıyla kirlenmesi gibi küresel sınırların geçiş riskini azaltmaktadır.

Nature dergisinde yayınlanan çalışma, gıda üretiminin ve tüketiminin, Dünya’nın hayati sistemlerinin kararsız hale gelebileceği insanlık için güvenli bir çalışma alanını tanımlayan gezegen sınırlarını nasıl etkilediğini ölçen ilk çalışmadır.

Araştırmacılar göre, “Gezegen sınırlarının aşılmasından kaçınmak için tek bir çözüm yeterli değildir. Ancak çözümler birlikte uygulandığında, araştırmalarımız artan nüfusu sürdürülebilir bir şekilde beslemenin mümkün olabileceğini gösteriyor.

Birleşmiş eylemler olmadan, gıda sisteminin çevresel etkilerinin 2050 yılında nüfus artışının ve yağların, şekerlerin ve etin yüksek diyetlerinin artmasının bir sonucu olarak % 50-90 oranında artabileceğini gördük. Bu durumda, tüm gezegensel sınırlar Gıda üretimi ile ilgili olarak, bazıları iki kattan fazla aşılmış olacak.”

EAT-Lancet Gıda, Gezegen ve Sağlık Komisyonu’nun bir parçası olarak EAT tarafından finanse edilen ve Wellcome’ın “Gezegenimiz, Sağlığımız” ortaklığı ile Hayvan, Çevre ve İnsanlar arasında finanse edilen çalışma, ayrıntılı çevresel hesapları küresel gıda sisteminin bir modeli ile birleştirdi. Bu sayede dünya çapında gıda üretimi ve tüketimi izlenebilir oldu. Bu model ile araştırmacılar, gıda sistemini çevresel sınırlar içinde tutabilen çeşitli seçenekleri analiz etti.

HAFTADA ÜÇ GÜN ET YEMEMELİYİZ

  • İklim değişikliği, daha fazla bitki bazlı diyete yönelik diyet değişiklikleri olmadan yeterince hafifletilemez. Dünya çapında daha fazla bitki bazlı “flexitarian” (yarı vejetaryen) diyet kabul edilmesi, sera gazı emisyonlarını yarıdan fazla azaltabilir ve ayrıca gübre uygulaması, ekin alanları ve tatlı su kullanımı gibi diğer çevresel etkileri de dörtte bir oranına kadar azaltabilir.
  • Diyet değişikliklerine ek olarak, tarımda yönetim uygulamalarının ve teknolojilerinin iyileştirilmesi, tarım arazileri, tatlı su çıkarma ve gübre kullanımı üzerindeki baskıları sınırlamak için gereklidir. Mevcut ekim alanından artan tarımsal verim, dengeleme uygulaması ve gübrelerin geri dönüştürülmesi ve su yönetiminin iyileştirilmesi, diğer önlemlerin yanı sıra bu etkilerin yaklaşık yarısını azaltabilir.
  • Son olarak, gıda sistemini çevresel sınırlar içinde tutmak için gıda kaybını ve atıkları yarıya indirmek gerekir. Gıda kaybı ve atığın azaltılması, eğer küresel olarak elde edilirse, çevresel etkileri %16’ya kadar azaltabilir.

Springmann, “Analiz ettiğimiz çözümlerin birçoğu dünyanın bazı bölgelerinde uygulanıyor, ancak güçlü küresel koordinasyona ve etkilerini hissettirmek için hızlı bir şekilde yükselmeye ihtiyaç var” diyor.

Hat Gordon (Stokholm Direnç Merkezi yöneticisi), “Tarım teknolojilerinin ve yönetim uygulamalarının iyileştirilmesi, araştırma ve kamu altyapısına, çiftçilere yönelik doğru teşvik programlarının, mevcut en iyi uygulamaları benimsemeye yönelik destek mekanizmaları ve gübre kullanımı ve su kalitesi gibi daha iyi düzenlemeler de dahil olmak üzere, artan yatırımları gerektirecektir” diyor.

‘SIFIR ATIKLI BİR GIDA ZİNCİRİ OLUŞTURMAK GEREKİYOR’

EAT’nin bilim müdürü Fabrice de Clerck şöyle diyor: “Gıda zayiatının ve atıklarının ele alınması, gıda ve depolamadan, gıda ambalajı ve etiketlemeden mevzuattaki değişikliklere ve sıfır atık arzı teşvik eden iş davranışlarına kadar tüm gıda zincirinde önlemler alınması gerekmektedir.”

Diyet söz konusu olduğunda, kapsamlı politika ve iş yaklaşımları, çok sayıda insan için sağlıklı ve daha fazla bitki temelli diyetlere karşı diyet değişiklikleri yapmak için gereklidir. Önemli yönleri arasında okul ve iş yeri programları, ekonomik teşvikler ve etiketleme ve Ulusal diyet rehberlerinin, sağlıklı beslenme ve diyetimizin çevresel etkileri hakkındaki mevcut bilimsel kanıtlarla uyumlu hale getirilmesi gereklidir https://www.mobilepackages.pk.

Abstract
The food system is a major driver of climate change, changes in land use, depletion of freshwater resources, and pollution of aquatic and terrestrial ecosystems through excessive nitrogen and phosphorus inputs. Here we show that between 2010 and 2050, as a result of expected changes in population and income levels, the environmental effects of the food system could increase by 50–90% in the absence of technological changes and dedicated mitigation measures, reaching levels that are beyond the planetary boundaries that define a safe operating space for humanity. We analyse several options for reducing the environmental effects of the food system, including dietary changes towards healthier, more plant-based diets, improvements in technologies and management, and reductions in food loss and waste. We find that no single measure is enough to keep these effects within all planetary boundaries simultaneously, and that a synergistic combination of measures will be needed to sufficiently mitigate the projected increase in environmental pressures.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım


Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2018/10/181010132300.htm – Feeding 10 billion people by 2050 within planetary limits may be achievable [02.11.2018]

İleri Okuma: Marco Springmann, Michael Clark, Daniel Mason-D’Croz, Keith Wiebe, Benjamin Leon Bodirsky, Luis Lassaletta, Wim de Vries, Sonja J. Vermeulen, Mario Herrero, Kimberly M. Carlson, Malin Jonell, Max Troell, Fabrice DeClerck, Line J. Gordon, Rami Zurayk, Peter Scarborough, Mike Rayner, Brent Loken, Jess Fanzo, H. Charles J. Godfray, David Tilman, Johan Rockström, Walter Willett. Options for keeping the food system within environmental limitsNature, 2018; DOI: 10.1038/s41586-018-0594-0

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.