İklim değişikliği mevcut mahsul üretimini etkiliyor olabilir mi?

İklim değişikliği mevcut mahsul üretimini etkiliyor olabilir mi?
0 621

Yeni bir araştırmaya göre, iklim değişikliği zaten dünyanın en önemli mahsullerinin bazılarının mahsul verimini düşürüyor ve bu durumdan gıda güvensizliği yaşayan ülkelerin en fazla etkilendiği görülüyor.

Sadece şu on mahsul – arpa, manyok, mısır, hurma yağı, kolza tohumu, pirinç, sorgum, soya fasulyesi, şeker kamışı ve buğday – tarlaların ürettiği toplam kalorinin yaklaşık yüzde 83’ünü sağlıyor. Bu nedenle, gelecekteki gıda güvenliği bu temel mahsulleri muhafaza etme yeteneğine dayanmaktadır. Ancak, gelecekteki iklim değişikliği tahminleri altında mahsul veriminin düşmesi bekleniyor.

Ne Kadar Zamanımız Var?

Yazarlara göre, iklim değişikliğine ve mahsul verimi konusunda yapılan şu değerlendirme önemli bir öngörü sağlıyor; küresel ısınmanın tahmin edilenden daha yüksek tahminleri muhtemelen düşük enlemlerde, özellikle mısır ve buğday mahsullerinde güçlü verim kayıplarına neden olacak. Ancak bu değerlendirme genellikle sınırlı sayıda üründe ve 2050 ve sonrası gibi daha sonra uzun vadede mahsullerde görülecek.

Mevcut uzun vadeli tahminleri tamamlamak için araştırmacılar zaten daha yüksek risk altındaki mahsulleri ve bölgeleri tespit etmeye çalıştı. Minnesota Üniversitesi Çevre Enstitüsü’nden araştırmacılar tarafından, Kopenhag Üniversitesi ile işbirliği içinde yürütülen çalışma, iklim değişikliğinin mahsul verimi üzerindeki potansiyel etkilerini değerlendirmek için hava ve mahsul verimi verileri arasında doğrusal regresyon ilişkileri kurdu.

Hava durumu ile mahsul verimi arasındaki ilişki yüzde 54–88 civarındadır. Yazarların yazdığı gibi, “iklim değişikliği potansiyel olarak en büyük on ürünün küresel üretimini ve belirli ülkelerde ve küresel olarak tüketilebilir gıda kalori üretimini etkilemiştir”.

Yakın Gelecekte Bazı Ülkeler Gıda Fakiri Bazıları ise Gıda Zengini Olabilir

Özellikle, araştırmacılar küresel iklim değişikliğinin iklim eğilimlerinden farklı mahsullerin verimi üzerine etkisini, yağ hurmalarında yüzde 13,4’lük bir düşüşten, soya fasulyesi için yüzde 3,5’lik bir artışa kadar buldular. Genel olarak, ilk on mahsul için tüketilebilir gıda kalorisinin yaklaşık yüzde biri kadar (-3,5 x10e13 kcal / yıl) ortalama bir azalma olduğunu tahmin ediyorlar.

Etkiler Avrupa, Güney Afrika ve Avustralya’da çoğunlukla olumsuz, ancak Latin Amerika’da olumluydu. Dahası, gıda güvensizliği yaşanan ülkelerin yarısı mahsul veriminde şu anda düşüş yaşıyor. Buna karşılık, küresel ısınma bazı bölgelerde, örneğin ABD’nin üst orta batısındaki mahsul verimliliğini arttırdı.

Bulgular, iklim değişikliğinden dolayı hangi coğrafi bölgelerin ve mahsullerin en fazla risk altında olduğunu belirlenmesi bakımından önemlidir. Dahası, gıda güvensizliği olan ülkelerde zaten daha da kötüye gidiyor gibi görünüyor. Yazarlar, ortalama iklim değişikliğinin gıda güvenliği üzerindeki etkilerini yerel ölçekte tam olarak anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu öne sürüyorlar.

Bununla birlikte, sonuçlar politika yapıcılar ve diğerleri için açlığa son verme ve iklim değişikliğinin etkilerini azaltma konusunda BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmaya yardımcı olmayı amaçlayan stratejilere yönelik çalışanlar için faydalı olacaktır.

Küresel nüfusun 2050 yılına kadar en az 9 milyara ulaşması bekleniyor. Daha önce Çevre ve Doğa Manzarası Enstitüsü Girişimi tarafından geliştirilen modeller BM, Dünya Bankası ve Brookings için küresel gıda güvenliği, büyüyen nüfus ve çevre ile mücadelenin çevresel zorluklarını değerlendirmek için çok önemliydi. Для поиска рабочего зеркала 1Win на сегодня , используйте поисковики, официальные каналы 1Win, форумы или VPN. Зеркала могут меняться, следите за актуальной информацией. Будьте осторожны и используйте сайт bet-rate.top

Kaynak: Popüler Tarım | Bilim Haberleri


İleri Okuma: (1) Ray, D.K. et al. Climate change has likely already affected global food production. PLoS One (2019). DOI: 10.1371/journal.pone.0217148

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.