Topraktaki Organik Maddeyi Daha Hızlı Ayrıştıran Keşif!

pexels.com by Lukas
0 1.065

Araştırmacılar, toprağa glikoz ve bitki kalıntıları eklendiğinde organik madde ayrışma hızının iki katına çıktığını keşfetti.

RUDN Üniversitesi’nden agrokimya (Tarımla ilgili kimya alanı) alanında çalışan araştırmacılar, toprağa karıştırılan organik maddelerin karbon etkisi altında ayrışmasıyla ilgili bir çalışma gerçekleştirdi.

Yapılan araştırmada, toprağa glikoz ve bitki kalıntıları eklendiğinde ayrışma hızının iki katına çıktığı belirtiliyor.Toprağın verimli olması için, toprağa giren ve çıkan organik karbon hacimlerinin dengelenmesi gerekiyor.

Giren karbonun seviyesi pek çok faktöre bağlı olmasına karşın, en önemlisi mikrobiyal aktiviteye bağlıdır. Topraktaki mikroorganizma sayısı artıkça organik maddeler daha hızlı ayrışır ve karbon seviyesi yükselir.

Topraktaki Organik Maddeyi Daha Hızlı Ayrıştıran Keşif!
Credit: Allen Dressen

Bununla birlikte, durumu daha da hızlandırmak için mikroorganizmalara glikoz gerekiyor. Glikoz sağlayan maddelerin kalitesi mikrobiyal aktiviteyi etkiler, böylece organik maddenin ayrışma hızını arttırır veya azaltır.

Araştırmacılar, bu işlemin farklı aşamalarında glikoz ile esansiyel yağlar, reçineler, balmumu gibi bitki salgılarının eklenmesinin süreci hızlandırdığını fark etti.

Bilim insanlarına göre, toprağa glikoz eklemenin etkisi, ayrışma sürecinin aşamasına bağlıdır. İlk (yoğun) aşamada, mikroplar bu noktada yeterli enerjiye sahip olduklarından görünür bir değişime neden olmaz.

İkinci aşamada glikoz eklendiğinde (ayrışma yavaşlaması), işlemin hızını daha da azaltır ve biyokütle içinde depolanır.

Stabilizasyon aşamasında, glikoz ayrışma hızını bir kez daha etkiler. Bu aşamada toprağa glikoz ile birlikte bitki kökleri eklendiğinde, işlemin hızı yüzde 60, kökler filizlendiğinde yüzde 104 artmaktadır. Mostbet pul çıxarır

Çalışmanın sonuçlarının tarımsal üretimde bir atışa sebep olması ise beklentiler arasında.

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım Bilimleri


İleri Okuma: Muhammad Shahbaz et al. Interactive priming effect of labile carbon and crop residues on SOM depends on residue decomposition stage: Three-source partitioning to evaluate mechanisms, Soil Biology and Biochemistry (2018). DOI: 10.1016/j.soilbio.2018.08.023

https://phys.org/news/2019-03-agrochemist-substance-decomposition-soil.html – Agrochemist doubles the speed of organic substance decomposition in the soil

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.