Uzayda Bitki Yetiştirmek Mikro Yerçekimi Araştırmaları İle Mümkün Olabilir

Bunu bir anlığına düşünür müsün? Bildiğimiz kadarıyla yaşam boyu, kelimenin tam anlamıyla kayıtlarımızdaki her şey yeryüzünde başladı ... ama bu bitkiler değil. Bunlar uzay bitkileri.

Hayatta kalan Zinnias'tan biri uzayda büyüdü! Kaynak: Wikipedia // NASA
9 1.698

Uzayda bitki yetiştirmek, uzun mesafeli uzay seyahatini uygulanabilir kılmak için çözülmesi gereken problemlerden biridir, uzayda oldukları aylar veya yıllar boyunca astronotların nasıl besleneceği konusu hala çözüme kavuşmamış bir konudur.

Günümüzde, astronotlar çoğunlukla işlenmiş ve önceden paketlenmiş öğünleri yerler ve Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki gibi Dünya’nın yakınında bir görev alanlar, gönderilen yiyecekler onlara dondurma gibi gelmektedir.

Ancak, bir görev için gerekli olan tüm yiyecekleri fırlatma sırasında alana göndermek zorunda kalmak masraflı ve ağırdır. Tabi bir de astronotların yeterli besin almasını sağlamak gerekmektedir.

İştah açıcı olmayan, ancak potansiyel olarak faydalı bir fikir, astronotların katı atıklarını, gıda maddelerinin daha verimli kullanılmasını sağlayacak olan protein macununa işlemek.

Ancak bu, çekici olmayan yiyecek sorununu çözmez.

Bu nedenle bilim insanları yıllardır, günümüzde filmlere de konu olan, uzayda bitki yetiştirmenin yollarını arıyorlar.

Taze yetiştirilen bitkiler besin bakımından zengindir ve görsel görünüm ve doku bakımından diğer gıda kaynaklarına göre daha çekicidir, yani astronotların yaşam koşullarında büyük bir gelişme sağlayabilirler.

Uzay uçuşu sırasında yetişen bitkilerle ilgili bir karşılaşılan problem, bitkilerin uzayda garip davranmalarıdır ve bunun neden olduğu konusunda henüz kesin bir bilgi yoktu.

Şimdilerde ise, Florida Uzay Bitkileri Laboratuvarı Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bu süreci anlamada bir atılım yaptılar.

Applications of Plant Sciences  dergisindeki bir makalede, köklerin uçlarının çevre hakkındaki bilgileri nasıl işlediğini incelemek için bir rockcress bitkisi örneğine (Arabidopsis thaliana) baktılar.

Bu çalışma, bitkilerin neden uzay ortamlarını stresli bulduklarını ve yörüngede bulunan uzay aracında bulunan mikro yerçekimindeki değişiklikleri nasıl saptadıklarını araştırdı.

Yıllar süren deneme yanılmalarından sonra NASA uzayda başarılı bir şekilde salata yetiştirmenin yolunu buldu. Peki bu buluş ne anlama geliyor? Diğer gezegenleri sömürgeleştirmeye bir adım daha mı yaklaşıyoruz?

Uzayda Bitki Yetiştirmek Mümkün mü? Araştırma Ekibinin Görüşleri

Kök ucu, ortamdaki değişiklikleri algılamak için bir ‘beyin’ gibi davranır ve daha sonra kök büyümesini yeniden sağlamaya yardımcı olan değişiklikleri başlatmak için sinyal moleküllerini doğru yerlere gönderir.

Peki, bu sinyal iletimine yardımcı olacak yerçekiminiz yoksa?

Kök ucu hala kökte merkezi işlem düğümü görevi görür ve bitkinin yerçekimi olmayan bir ortamda kök uç transkriptomuna bakarak rehberlik etmesi için nasıl yönlendirildiği hakkında bilgi sahibi olabiliriz. 2kiski порно

Bu, bitkilerin düşük yerçekimi veya sıfır yerçekimi ortamlarında karşılaştıkları zorlukları anlamak için atılan ilk adımdır; bu, sonunda uzay uçuşu koşullarında başarılı olacak kadar sağlam bitkilerin gelişmesine neden olabilir.

Kaynak: Popüler Tarım ve Bilim


Alıntı: https://www.digitaltrends.com/cool-tech/plants-microgravity-food/

İleri Okuma: https://bsapubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/aps3.1197

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

9 Yorum
 1. Derya ÖZCAN yorumladı

  Öncelikle çok özel bir bilgi. Hayal etmek dahi çok güzeldi. Ama artık herhalde gerçek olacak. Salatalık yetiştirmek demek hemen hemen yaşamsal gıdalarımızı uzun soluklu orada bulabilmek demek. Belki çok ileriki yıllarda uzayda bahçeli evlerde oturabileceğimiz demek. Çok teşekkürler popüler tarım. Yeni yıla çok özel bir bilgiyle başlamak uzayda yaşama umudumuzu güçlendiriyor 🙂

  1. Levent KIRCA yorumladı

   Öncelikle yeni yılınız kutlu olsun, iyi seneler diliyorum. İnsan hayal ettiği kadar yaşar, bir insan hayal edebiliyorsa o işin yapılabilirlik oranı %50’i ile başlar. İnsanoğlu uzay serüvenine başladığı günden bu yana yaşam arayışı devam ediyor. Bilim, uzayda sağlıklı ve seri bitki yetiştirmeyi er ya da geç başaracaktır. Bilim ve bilimsel düşünceyle kalın…

 2. Yusuf yorumladı

  Sizi ve sayfanızı tebrik ediyorum mükemmel bilgiler sunuyorsunuz ve çok özgün içerikleriniz var başarılar .

 3. Cevher yorumladı

  Sayfanız çok mükemmel aradığımızı hemen bulabiliyoruz çok açıklayıcı içerikleniz var elinize sağlık

 4. Yiğitcan yorumladı

  Konar göçer atalarımız gittiği her yere alışkanlıklarını da götürmüş. Bizlere onlardan kalan miras olarak da gittiğimiz yerlerde yuva kurmaya çalışıyor, alışkanlıklarımızı beraberimizde götürmek istiyoruz. İnsanoğlu uzayda aradığını er ya da geç bulacak ancak bu içinde bulunduğumuz, Carl Sagan’ın da dediği gibi bu “küçük mavi soluk noktadan” daha iyisi maalef yok. Dünya dışında bitki yetiştirilebilir mi evet ama bu kutuplarda muz yetiştirmeye benzer. Tabi astronotlar için bir gezegene yerleşmek ve orada bitki yetiştirerek, taze lifli gıdalarla beslemek elbette harika bir şey.

 5. Rabia yorumladı

  Öncelikle bu bilgiyi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Uzayda bitki yetiştirmek demek uzaya çıkan astronotların sağlıklı beslenmesine yardımcı olmak demek hem de bir ilki başarmak demek. Bence çok mantıklı ve güzel bir düşünce. Bize böyle güzel bilgiler verdiğiniz için teşekkür ederiz populertarim?

 6. Hasan Can yorumladı

  Uzayda bitki yetiştirmek hayal olmaktan çıkıyor. Bilim bunun daha fazlasını yapabilecek kadar büyük ve muazzam..
  Sayfanız mükemmel sade ôzgün ve başarılı , tebrik ediyor teşekkür ediyorum

 7. hatice yorumladı

  Bilgileriniz için teşekkür ederiz. Yeni bitki ve gıda üretimi sayesinde astronotların ihtiyacı olan gıda maddelerinin tedarik edilme oranı da büyük oranda artacaktır. Bu sayede hem uzay da astronotların beslenmesi daha organik olacaktır. Bu şekilde ise yaşam döngüsü devam etmektedir.

 8. Hasan Can yorumladı

  eski çağlarda hayali bile kurulamazken simdilerde dünyayı terk etme desrecesindeyiz gün günü uzaya çıkmak için araştırmalar yapıyor geleceğe yatırım yapıyoruz ve zamanı geldiği zaman da dünya yaşanılmayacak bir yer olacak . Biz vatandaşalarda bunu takip ederek yaşantımıza düzen vereceğiz teşekkürler..

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.