1 Trilyon Tonluk Dev Buz Dağı Paramparça Oldu!

1 Trilyon Tonluk Dev Buz Dağı
2 576

1 Trilyon Tonluk Dev Buz Dağı parçalanmaya başladı; Geçtiğimiz günlerde Antarktika’da şimdiye kadar yaşanan en büyük buz dağı kopmalarından biri yaşandı. 5 bin 800 kilometrekarelik buz dağının kopuşu NASA tarafından görüntülenmişti. Şimdi ise, Larsen C Buz Sahanlığından kopan dev buz dağı, gemi trafiğinin yoğun olduğu yola doğru ilerliyor. Üstelik gelen uydu görüntülerinden edinilen bilgilere göre buz dağı parçalara ayrılıyor.

Support Your Facial Features With Dental Clinic Dubai

1 Trilyon Tonluk Dev Buz Dağı Paramparça Oldu!

Geçen gün paylaştığımız haberimizde, 4 İstanbul büyüklüğünde bir buzdağının Larsen C sahanlığından koptuğunu aktarmıştık. Gemiler için şu anda sorun teşkil etmeyen bu dev buz dağı, yeni uydu görüntüleri ile uzun süreler başımızı yakacak gibi duruyor. Çünkü 1 trilyon tonluk bu dev buzdağında geniş çaplı çatlaklar oluşmaya başladı. Bu çatlakların buzdağından koparak ilerlemesi, uluslararası gemi yolunda irili ufaklı birçok buzdağının oluşmasına sebep olabilir. Bu durumun da deniz trafiğini önemli ölçüde engellemesi bekleniyor.

Avrupa Uzay Ajansı’nda çalışan Anna Fogg, “Okyanus akıntıları, buz dağının tamamını veya parçalarını Falkland Adaları’na kadar kuzeye sürükleyebilir. Eğer bu gerçekleşirse, Drake Passage’deki gemiler için bir tehlike oluşturacaktır” dedi.

1 Trilyon Tonluk Dev Buz Dağı Paramparça Oldu!

Bu devasa buzdağının kopma sebebi bilim insanlarını ikiye ayırdı. Bir grup bu olayı küresel ısınmaya bağlarken, diğer bir grup yaşanan olayın tamamiyle doğal yollarla oluştuğunu savunuyor.

Swansea Üniversitesi’nden Dr. Martin O’Leary, buzdağlarının tamamiyle “doğal” bir olay olduğunu ve bunda insanlığın ve iklim değişikliğinin etkisi olmadığını savunuyor.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarlarında çalılaşan Rig Rignot’a göre ise Larsen C sahanlığında yaşanan bu olay, iklim değişikliğinin kesin bir işareti. Doğal bir döngü olmadığını belirten Rignot, “sistemin sıcak bir iklime karşı verdiği yanıttır” dedi.

Sonucun neden olduğunu bilmiyoruz, ancak şu anda bu alanlarda seyahat eden gemilerin çok daha dikkatli olması gerekiyor.

Deniz Seviyesini Yükseltebilir

Güney Geargia civarındaki sağ kıta sahanlığına doğru ilerlemesi beklenen buz dağının dünya ticaret yolunu etkilemesi beklenmiyor, ancak yine de sürekli olarak kontrol altında tutulacak. Bu büyüklükte bir buz dağının kolay kolay erime yaşamamasından dolayı deniz seviyesini artırması beklenmese de bu buz dağından oluşacak kopmalar zamanla buzulun erimesini ve denize karışarak su seviyesinin yükselmesini sağlayabilir.

Kaynak: http://www.webtekno.com/1-trilyon-tonluk-dev-buzdagi-paramparca-oldu-h31334.html [Erişim Tarihi: 18.07.2017]

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

2 Yorum
 1. ncai yorumladı

  І have been browsing online greater than 3 houгs as of latе, уet I by no means
  ⅾiscovered any attention-grabbing argicle like yours.
  It’ѕ pretty vale enpugh for me. In my opinion, if
  aall web owners annd blоggers made just right content aѕ you did,
  thе internet will be much more helpful than eᴠer before.

  “Now I see the secret of the making of the best persons.”
  by Walt Whitman.

 2. Levent KIRCA yorumladı

  Thank you for your valuable comment

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.