Ağaçlar ve iklim değişikliği arasında bilmeniz gereken bir şey var

Ağaçlar ve iklim değişikliğinde rolleri hakkında bilmeniz gereken bir şey var
0 679

Eğer karbondioksit seviyesi yükselirse, iklim değişikliği ile baş etmede ağaçların büyümesini arttırmanın harika olacağı konusundaki klişe argümanı uymuş olabilirsiniz. Bu doğru – bir ölçüde. Ama kaçırmamamız gereken çok önemli bir ayrıntı var.

Karbon gübreleme etkisi olarak bilinenler sayesinde ağaçlar da dahil olmak üzere bitkiler daha hızlı büyüyor, ancak geçmişteki çalışmalar bu fenomenin yalnızca geçici olabileceğini öne sürdü.

Yeni bir çalışma şimdi karbon gübrelemesinin potansiyel sınırlarını ortaya çıkardı – özellikle bitkilerin bir devrilme noktasına ulaşma ihtimalinin olup olmadığı: artık artan bitki büyümesi anlamına gelen CO2’nin artmasını bekleyemediğimiz zaman.

Toprak sistemi bilimcisi Rob Jackson, Newsweek‘e, “Son üç veya dört yılda, genel olarak ormanlar ve karasal sistemler, havaya salınan fosil yakıt emisyonlarının neredeyse dörtte birini emmiştir.”

“Bu kazancın büyük bir kısmı karbondioksit gübrelemesi (bitki besin maddesi olarak karbondioksit) nedeniyle oldu. Bu ilave büyüme devam edecek mi?”

Araştırmacılar, küçük bir alanda – otlaklardan, çalılıklardan ve ekim alanlarından orman sistemlerine kadar her şeyde karbondioksit seviyelerini yükseltmeye odaklanan 138 eski deneye baktılar.

Analizleri, ne kadar toprak besin maddesi ve iklimsel faktörlerin bitkilerin ekstra karbondioksit absorbe etme kabiliyetini etkileyebileceğinin bir ölçüsüne ulaşmak için bir dizi istatistiksel yöntem, makine öğrenmesi, bilgisayar modellemesi ve uydu verilerini içeriyordu.

Bu önemlidir, çünkü bitkiler büyümeleri için sadece karbondioksit kullanmazlar. Ayrıca, özellikle fosfor ve azot gibi diğer faktörlere ve temel besin maddelerine de ihtiyaç duyarlar.

Gübrelemenin Etkisi

Araştırmacılar, “CO2 gübrelemesinin öncelikle küresel bitki örtüsünün ~% 65’indeki azot ve küresel bitki örtüsünün ~% 25’indeki fosfordan kaynaklanmaktadır” diye açıklıyor.

“Yaklaşımımız, 2100 yılında beklenen CO2 seviyelerinin bitki biyokütlesini potansiyel olarak mevcut değerlerin yüzde 12 üzerinde artırabileceğini öne sürüyor” dedi.

Bir şekilde, bu iyi haber olabilir. Bu karbondioksiti emmek için gereken ani kapasite, ağaçların şaşırtıcı karbon tutma kabiliyetini iyi kullanmak için en azından yüzyılın sonuna kadar biraz zamanımız olduğu anlamına geliyor.

Ancak, 2100’den sonra ormanların bu karbondioksit emme özelliğini koruyacakları belli değil.

Bulgular bize sahip olduğumuz ormanlara ve bitkilere bakmak için daha fazla neden veriyor.

Stanford Üniversitesi’nden çevre bilimci César Terrer, “Gezegendeki en büyük biyokütle rezervleri olan bozulmamış tropik ormanlarda ayrım gözetmeyen günlüklere tanık olduk” diyor. “Küresel ısınmayı sınırlandırmak için son derece önemli bir aracı kaybediyoruz.”

Bununla birlikte, atmosferde hala fazla miktarda karbondioksit bulunmaktadır, bu da gezegeni ısıtır ve buzulları eritir. Bitkilerin bizim için tüm işleri yapmasını bekleyemeyiz. İklim değişikliği konusunda alınması gerekn kararları uygulamak için politikacılara baskı uygulamamız ve kendi çevresel ayak izimizi düşürmemiz gerekecek – özellikle de karbondioksit salınımı söz konusu olduğunda.

Ağaçlar iklim değişikliği ile baş etmede etkili olabilir mi?

Jackson, “Ağaç dikmek veya restore etmek bankaya para koymak gibidir” dedi. “Karbondioksitten ekstra büyüme, dengemize sağladığımız ilgidir.”

Yalnız ağaçlar, bizi kurtaramazken, şu anda iklim değişikliği nin en kötü etkilerini kısa vadede sınırlamak için savaşımızda çok önemli olabilirler.

Terrer, “Fosil yakıtları toprakta tutmak, daha fazla ısınmayı sınırlamanın en iyi yoludur” diyor.

“Ancak ormansızlaşmayı durdurmak, ormanları daha fazla büyütmek ve korumak bir sonraki en iyi çözümümüzdür.”

Araştırma, Nature Climate Change yayınlandı.


Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım | Bilim Haberleri

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.