Gelecekte Tarım, İç Mekanlarda Yapılabilir mi?

Dikey tarım, Fotoğraf: AeroFarms
1 1.072

Dikey tarım (vertical farming) geleneksel tarımı biyoteknoloji, veri bilimi ve mühendislikle kombineli bir şekilde dönüştürmektedir. Bu nedenle gelecekte tarım iç mekanlarda yapılabilir mi?

Teknolojinin gün geçtikçe ilerlemesi, geleneksel tarımda kullanılandan çok daha az miktarda su ve alan gereksinimi ile kentsel alanlarda, büyük miktarlarda yeşil ve taze ürün üretilmesine imkan verdiği için, tarımın iç mekanlarda yapılması son yıllarda oldukça popüler hale geldi.

Gelecekte tarım, teknoloji ve mimari estetiği bir araya getirerek, gıda üretimi sürecini insanların yaşamlarına daha sorunsuz ve kolay bir şekilde entegre eden yeni bir konseptler üzerine kuruluyor. Ayrıca, gelecekte tarım, şu unsurlar üzerine kurgulanıyor;  gıda için yapılan seyahat süresini kısıtlamak, mutfaklardaki gıda artıklarının korunması ve taşınmasının yarattığı karbon ayak izini sınırlamak.

Gelecekte Tarım, İç Mekanlarda Yapılabilir mi?
Bu yöntem şehir tasarımcıları için az yer kaplayan cazip bir çözüm olabilir (Reuters)

Elbette bu teknoloji de tam olarak istenilen düzeye gelmiş değil. Örneğin; bitkilerin fotosentez için maruz kaldığı LED ışıklar tarafından üretilen ısı enerjisi bir çok kesim tarafımdan gereksiz bulunuyor. Bitkiler, LED ampullerin yaydığı ışığın sadece yaklaşık olarak %1’ini kullanıyor ve enerjinin geri kalanı ise genellikle ısı olarak açığa çıkıyor.

İç mekan çiftçiliği kulağa çok hoş geliyor, fakat tartışmalı bir konsept. Bazı eleştirmenler, hidroponik bir sisteme güç sağlamanın açık mekanlarda bitki yetiştirmek için güneş enerjisi kullanmaktan daha masraflı ve gereksiz olduğunu savunuyorlar.

Eğer bu sistem daha da geliştirilerek pratik bir şekle sokulabilirse, restoranlar başta olmak üzere, tazeliğe ve sebze çeşitliliğine önem veren işletmelerin yanı sıra talebin yüksek olduğu yerlerde de başarılı bir şekilde kullanılabilir.

Ülkemizde böyle bir teknoloji restoran gibi küçük işletmelerde kullanılabilir hale getirebilir mi? Konuyla ilgili yorumlarınızı aşağıya yazarak paylaşabilirsiniz.

Videoyu Türkçe altyazılı olarak izlemek için video ayarlarından altyazılara, oradan da otomatik çevir kısmından Türkçeyi seçerek yapabilirsiniz. İyi seyirler…

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.

1 Yorum
  1. Derya ÖZCAN yorumladı

    Neden olmasın? Gelecekte olabilir. Günümüzde tarım ile ilgili alanların azaldığından bahsediyorsak, gelecekte iç mekan çiftliği olabilir.

Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.