Hayvancılıkta Drone Kullanımı

Hayvancılıkta Drone Kullanımı
0 1.101

Hayvancılıkta drone kullanımı sizce nasıl fikir? Robotlar sadece insanların yerine değil, aynı zamanda hayvanların da yerine kullanılır hale geldi. Düşünsenize, koyun sürünüzü kontrol eden 2-3 sürü köpeği yerine drone ile oturduğunuz yerden sürüyü kontrol ediyorsunuz. Sizce de kulağa hoş gelmiyor mu?

Drone un gelişmesi, çiftçilerin teknolojiyi son yıllarda kullanmaya başladıkça daha da artmaya başladı.

Neredeyse son iki yıldır, çiftçilerin ilaç atma, bahçe ya da tarla durumunu gözlemle gibi işlere yardım etmesi için drone teknolojisini kullandığını görüyoruz.

Drone teknolojisi kullanımı giderek yaygınlaşıyor. Hayvancılıkta ise şu sıralar, sürüyü kontrol etme, su ve yem seviyelerinin miktarını gözlemleme gibi çalışmalarda kullanılıyor.

Hayvancılıkla uğraşan biri, kış zamanı soğuk bir günde bunları hayvanların yayına giderek yapmak yerine geliştirdiği drone ile sıcacık evinde oturarak yapıyor.

Sürüyü yönlendirmek için 3500 $ ‘lık DJI Mavic Enterprise drone modelini kullanıyor. Bu drone ile bir köpeğin ya da polis arabasının sesini sürünün üzerinden yüksek sesle verebiliyor. Haliyle bu da sürüyü yönlendirmesine yardımcı oluyor.

Drone-u geliştiren Corey Lambeth, bu özelliğin hayvanların bir köpeğin yapabileceğinden daha az strese maruz kalmasına ve daha hızlı hareket etmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

İnekler bazen yavruları için koruyucu olabilir ve köpekler onlara çok yaklaştığında çiftlik üzerilerine atlamaya çalışırlar.“.

Bay Lambeth, bazı çiftçiler tembel olduğunu düşünürken, bir drone-un zamandan ve paradan tasarruf etmesine yardımcı olacağını söylüyor.

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.