Avustralya, Evlerin yüzde 70’ine Güç Sağlayacak Kadar Yenilenebilir Enerji Üretiyor

Bu da enerji için fosil yakıtların tüketiminin %70 oranın da azalması anlamına geliyor

Avustralya, Evlerin %70'ine Güç Sağlayacak Kadar Yenilenebilir Enerji Üretiyor
0 591

Yeni bir rapora göre, Avustralya’nın yenilenebilir enerji (YE) sektörü, geçen yıl ülkedeki evlerin yüzde 70’ine elektrik tedarik etmek için yeterli gücü üretti. Halihazırdaki 46 büyük ölçekli proje tamamlandıktan sonra ise bu sayının yüzde 90’a çıkacağı tahmin ediliyor.

Yeşil Enerji Piyasaları tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Temmuz 2016 ile Temmuz 2017 tarihleri arasında Avustralya, ülkenin toplam hane halkının yaklaşık yüzde 70’ine 7,1 milyon eve elektrik sağlamak için yenilenebilir kaynaklardan yeterli enerji üretti.

Avustralya YE Endeksi, ülkenin genel elektrik ve enerji planlaması üzerindeki YE’lerin etkisini analiz eden ülke çapında bir rapordur. Rapor Ağustos ayında ilk kez yer yayınlandı, ancak bu rapor bundan sonra her ay yayınlanacak.

Bu ayın raporu, Avustralya’nın yenilenebilir ve temiz enerjiyi artırma çabalarına ne kadar ileri gidebileceğinin yanı sıra ne kadar ilerleyebileceğinin net bir göstergesi.

Yeşil Enerji Pazarı analistlerinden Tristan Edis, The Guardian‘a verdiği demeçte, “Yenilenebilir enerji sektörü, eski başbakan Tony Abbott’a göre tamamen kurutulduktan sonra kayda değer bir düzelme yaşadı” dedi. Raporda, YE’lerin ülke için “önemli bir güç kaynağı” haline gelebileceğini ayrıca “inşaat ve yatırım patlaması” yaparak ekonomiye nasıl yardımcı olabileceğini doğruladığını belirtti.

Avustralya, Evlerin %70'ine Güç Sağlayacak Kadar Yenilenebilir Enerji Üretiyor
Yenilenebilir Enerji: Rüzgar Gülü

“Yenilenebilir Enerji”nin Ekonomiye ve Çevreye Katkıları

Hala elektrik için kömür ve gazla çalışan santrallere artan bir eğilim olmasına rağmen, Avustralya diğer ülkeler karşısında yenilenebilir enerji alanında ivme kazandı. Rapor, Temmuz 2016 – Temmuz 2017 döneminde YE’lerin % 17,2’sini ülke çapında kullandığını belirtti. Bu rakam, on yıl önce yüzde 7 civarındaydı ve YE sayesinde büyük bir sıçrama yarattı. Hidroelektrik bu YE’nin yüzde 40’ını oluştururken rüzgar, yüzde 31’lik bir rakam ile en yüksek ikinci enerji kaynağı oldu.

Kıtaya genellikle güneş ışığı altında bakıldığında Avustralya’nın YE’sinin yüzde 20’sinin güneş enerjisinden geldiği şaşırtıcı değil. Rapora göre, bu yıl yaklaşık 150.000 küçük ölçekli güneş sistemi çatılara kuruldu (https://aesthetics.ae). 226.000’den fazla eve elektrik tedarik etmek için yeterli enerjiyi ürettiler ve kurulumları 3.769 iş günü destekledi.

Mesleki açıdan bakıldığında, ülke şu anda inşaat halinde 46 büyük ölçekli yenilenebilir enerji projesine sahip ve bir yıl boyunca 8.868 kişiye istihdam sağlayabilecek tam zamanlı işler yapıyor. Bu projeleri tamamlandığında Avustralya’daki evlerinin yüzde 90’ına güç sağlayacak kadar enerji üretmesi bekleniyor.

İklim değişikliğine etkisi

Tabii ki, bu YE’lerin çevreye olan etkisi belki de ekonomiye kazandırdıkları kazanımdan çok daha fazla. Söz konusu mali dönem boyunca, Avustralya’nın yenilenebilir enerji sistemleri, toplam 24.5 milyon ton karbondioksit emisyonu azalttı. Bu rakam 8.1 milyon otomobilin yollardan çıkarılmasına eşdeğerdir.

Bu raporun bulgusuna dayanarak Avustralya, 2018 yılının sonuna kadar, 2020 yılı itibariyle yenilenebilir enerji hedefini (toplam 2020 yılına kadar yüzde 20) karşılamak için projelerini hayata geçirmekte ve diğer ülkelerin takip edebileceği bir örnek teşkil etmektedir.

Kaynak ve Çeviri: Popüler Tarım


Daha Fazla Bilgi İçin: 

  • https://futurism.com/australia-produces-enough-renewable-energy-to-power-70-of-homes/

  • https://www.theguardian.com/environment/2017/aug/27/renewable-energy-generates-enough-power-to-run-70-of-australian-homes

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.