Tuz, Bitkileri Yiyen Böceklerin Çoğalmasına Neden oluyor

Kredi: Pexels
0 1.625

Yapılan bir araştırmaya göre, suyun içerisinde bulunan tuz, bitkileri yiyen böcekler-in çoğalmasına neden oluyor. Elbette bu da kısır bir döngüye sebep oluyor ve böylece çiftçiler ilaçlara milyarlarca para harcamak zorunda kalıyor.

Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilen ve Ecology Letters adlı derginin güncel sayısında yayımlanan, Dayton ekoloji uzmanı Chelse Prather öncülüğündeki yeni araştırmaya göre, bu böcekler, azot ve fosfor gibi yaygın olarak bulunan “makrobesinler” ile birlikte sodyuma eriştiğinde sayılarında hızlı bir atış gözlemlendiği ortaya çıktı.

Tuz Bitkileri Yiyen Böceklerin Çoğalmasına Neden oluyor
Kredi: Dayton Üniversitesi

Doç. Dr. Prather konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Çiftçiler bu böcekleri kontrol altına almak için böcek ilaçlarına daha fazla harcamak yerine her yıl bitkilerini yiyen çekirgelere karşılık yaklaşık 1 milyar dolar kar edebilirler. Ancak şu andaki tarım uygulamaları aslında bu böceklere çoğalmaları için ihtiyaç duydukları ortamı tam olarak veriyor olabilir, bu da akıllı bir yönetim stratejisinin parçası değildir.” Ayrıca nitrojen ve fosforun yaygın olarak gübrelerde bulunduğunu ve bitkileri desteklemek için kullanılan suda genellikle tuz bulunduğunu açıkladı. Çalışmada, %15 oranında daha fazla tür ve %20 oranında çeşitlilik ile birlikte bu besleyici kombinasyon böcek populasyonunun %60 oranında artmasına neden oldu.

Prather, “Bilim insanları henüz yeni yapılan çalışmalar ile sadece mikro besleyicilerin böcekleri nasıl etkilediğini incelemeye başladılar. Böcekler otlak ekosisteminin önemli bir parçasıdır, bitkileri yemekte ve aynı zamanda diğer hayvanlar için yem kaynağı olarak ekosistemin bir parçası olmaya devam etmektedirler. Ancak böceklerin büyük populasyonları zararlı olabilir, bu yüzden zararı daha iyi anlayabilmemiz için sodyum gibi gibi şeylerin kullanılmasıyla bu organizmaların nasıl geliştiğini ya da nasıl tepki verdiğini, çoğaldığını anlayabiliriz.

Tuzun, bitkileri yiyen böcekler üzerine etkisinin daha fazla araştırılması gerekiyor.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, tüm bunlar komplo teorisi mi?

Çeviri ve Derleme: Popüler Tarım ve Bilim


Daha Fazla Bilgi: Chelse M. Prather et al. Seeking salt: herbivorous prairie insects can be co-limited by macronutrients and sodium, Ecology Letters (2018). DOI: 10.1111/ele.13127

https://phys.org/news/2018-07-insects.html -Understanding insects – 24.07.2018

Bu içerik PopulerTarim.com tarafından oluşturulmuştur. PopulerTarim.com'un belirtmiş olduğu "Kullanım İzinleri" ne bağlı kalmak kaydıyla kullanabilirsiniz.
Konu Hakkındaki Düşünceleriniz? Yorumla...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum yaptığınız için teşekkür ederiz.